Seu Electrònica

Agenda Arxiu 2013


  dataAGENDA   Del 14 al 20 de GENER  
 
DIVENDRES 11 de gener

18.00h SALA DE GRAUS DE L'ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR (CAMPUS DE CAPPONT)
Presentació als empresaris de la Doble Titulació en Enginyeria Civil UdL-VIA University College of Denmark; a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL), Ramon Roca (president del Consell Social de la UdL), Pere Garrofé (president del Col·legi d'aparelladors, arquitectes tècnics i enginyers d'edificació de Lleida) i Francesc Giné (director de l'EPS).


DILLUNS 14 de gener

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Exposició fotogràfica de l'alumnat de Projectes d'educació artística per a la intervenció social, que es podrà veure fins el 31 de gener.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Casanova (Alexandre Volkoff, 1927) de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 15 de gener

20.00h PLANTA -1 DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de l'exposició fotogràfica Carusses, de Marta Benavides, que es podrà visitar fins el 14 de febrer.


DIVENDRES 18 de gener

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Conferència inaugural del mòdul II del Màster en Intel·ligència Emocional a les Organitzacions: Cervell, emoció i cognició, a càrrec de Jacobo Albert (Universitat Autònoma de Madrid).


DISSABTE 19 de gener

09.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de la jornada de casos clínics Matí Al·lergològic.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 21 al 27 de GENER  
 

DIVENDRES 18 de gener

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Conferència inaugural del mòdul II del Màster en Intel·ligència Emocional a les Organitzacions: Cervell, emoció i cognició, a càrrec de Jacobo Albert (Universitat Autònoma de Madrid).


DISSABTE 19 de gener

09.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de la jornada de casos clínics Matí Al·lergològic.


DILLUNS 21 de gener

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Lo viejo y lo nuevo (Sergei M. Eisenstein i Grigori Aleksandrov, 1929) de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIJOUS 24 de gener

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Retransmissió de Macbeth, de Giusseppe Verdi, dins el cicle Òpera Oberta.


DIVENDRES 25 de gener

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la 3a Jornada d'actualització sociosanitària i residencial de les terres de Lleida, amb Roberto Fernández (rector de la UdL).

09.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència del cicle mensual Divendres de lideratge: Personal branding. Crea i comunica la teva marca personal, a càrrec de Xavier Roca (professor del Màster de Direcció i Lideratge de la UdL).

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Taula redona: El sector porcino español a partir del 2013. ¿Papel central de la Interprofesional?, amb Miguel Ángel Higuera (ANPROGAPOR), Alberto Herranz (ANCOPORC), Mateo del Pozo (ANAPORC), Ricart Parés (PORCAT), Enrique Novales (DGA), Miquel Molins (DAR), Ramon Armengol (FCAC), Rossend Saltiveri (UP), Jaume Bernis (JARC) i Joan Graells (URAPAC-ASAJA); dins del Màster en Sanitat i Producció Porcina.

19.30h  AULA 2.01. ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR (CAPPONT)

Xerrada: Com preparar una observació astronòmica, a càrrec de membres de la Societat Astronòmica de Lleida.

20.30h AUDITORI ENRIC GRANADOS
Concert de presentació del CD Celestino Vila de Forns (1829-1915). Música de cambra, a càrrec de Quartet Teixidor i Santi Riu (piano).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 28 de GENER al 3 de FEBRER  
 

DILLUNS 28 de gener

MATÍ. PASSADÍS DEL 2on PIS (RECTORAT)
Inici de l'exposició fotogràfica sobre el moviment sense terra al Brasil, de Sebastià Salgado. Es podrà visitar fins el 23 de febrer.

10.30h DEGANAT, 1R PIS, FACULTAT DE MEDICINA.
Inici de la visita d'una delegació de metges senegalesos a la Facultat de Medicina de la UdL, amb motiu del programa Enfortiment del sistema universitari oftalmològic al Senegal.
 
16.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència inaugural del Curs d'Expert Universitari en Sistemes d'Informació Geogràfica: Teixits sobre el territori, a càrrec d'Òscar Fonts (desenvolupador d'aplicacions geogràfiques i geoinquiet)

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Horizontes de grandeza (William Wyler, 1958) de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 29 de gener

12.00h SALA D'ACTES D'ETSEA. EDIFICI PRINCIPAL (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència i homenatge pòstum al professor Lluís Torres: La estadística es esencial para las ciencias de la vida, a càrrec de Fred van Eeuwijk (professor de Matemàtiques i Mètodes Estadístics de la Wageningen University, Holanda). Amb Roberto Fernández (rector de la UdL) i Rosa Teira (directora de l'ETSEA).

09.00h SALA DE GRAUS, EDIFICI 1 (CAMPUS ETSEA)
Inici del 17è curs sobre Tècniques de reconeixement de plàntules i diàspores de males herbes.


DIMECRES 30 de gener

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Conferència: Quin estat del benestar després de la crisi global?, a càrrec de Joan Tugores (catedràtic d'Economia de la Universitat de Barcelona). Presentació a càrrec de Ramon Morell.


DIJOUS 31 de gener

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Acte de presentació de la revista Docència sobre el moviment sense terra al Brasil, amb Rosa Cañadell (membre del Comitè de Suport al Moviment sense Terra a Barcelona) i Agustí Corominas (mestre, pedagog i cineasta).


DIVENDRES 1 de febrer

10.00h AULA 0.3, PLANTA BAIXA, EDIFICI 2 (CAMPUS ETSEA)
Inici de les proves de la IV edició de les Olimpíades de Geologia de Catalunya.

10.30h SALA DE REUNIONS DE RECTORAT
RODA DE PREMSA per presentar la Càtedra d'Estudis Asiàtics de la UdL, amb Roberto Fernández (rector) i Joan Julià (director de la Càtedra).

11.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Acte de presentació de la Càtedra d'Estudis Asiàtics de la UdL, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL), Joan Julià (director de la Càtedra), i Joaquín Beltrán (director de la Fundació Institut Confuci de Barcelona). Conferència: Los estudios de chino en España: más allá de Bolonia, a càrrec de Consuelo Marco (professora de Llengua i Cultura Xineses de la Universitat Complutense de Madrid).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 4 al 10 de FEBRER  
 

DILLUNS 4 de febrer

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Xerrada: Invertir en medi ambient és viable. L'exemple d'una banca ètica per als nostres diners, a càrrec d'Isabel Sánchez (directora de Triodos Bank Catalunya).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Cuando el destino nos alcance (Richard Fleischer, 1973) de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 5 de febrer

12.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Presa de possessió de Francisco Javier Aquilué com a nou síndic de greuges de la UdL.


DIJOUS 7 de febrer

11.00h CAMP MUNICIPAL DE GARDENY
Inici de la fase final del Campionat de Catalunya Universitari de Futbol 7 femení.

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: Lo que la crisis deja al descubierto, a càrrec d'Antón Costas (catedràtic de Política Econòmica de la Universitat de Barcelona), dins dels actes del 25è aniversari dels estudis d'Economia i Empresa.

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Presentació del Grup de periodistes Ramon Barnils a Lleida, amb David Bassa (president de Grup Barnils).
Conferència: L'espai comunicatiu català l'endemà de la independència, a càrrec de Vicent Partal (director de Vilaweb).


DIVENDRES 8 de febrer

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: El lideratge emocional com a eina per afrontar la crisi, a càrrec de Candela Calle (directora de l'Institut Català d'Oncologia), dins el cicle mensual Divendres de lideratge.

12.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte de benvinguda a l'estudiantat de mobilitat del segon quadrimestre, amb Roberto Fernández (rector), Àstrid Ballesta (vicerectora de Relacions Internacionals) i Marta Giné (directora del Servei Lingüístic de la UdL).

12.15h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència del Màster en Hisenda Local i Autonòmica: La viabilitat econòmica d'una Catalunya-Estat, a càrrec de Núria Bosch (catedràtica d'Hisenda Pública de la Universitat de Barcelona).

16.00h AULA 2.08, EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inauguració del curs especialista en Procediment concursal a càrrec de Francisco Segura ( President de la Audiència Provincial de Lleida).


DISSABTE 9 de febrer

09.30h AULA DE DIBUIX 4.103. EDIFICI 4 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del Torneig d'escacs, dins del 40è aniversari de l'ETSEA.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   De l'11 al 15 de FEBRER  
 

DILLUNS 11 de febrer

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Tasio (Montxo Armendáriz, 1984) de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 12 de febrer

19.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Sessió inaugural del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Creació artesana, a càrrec de Ramon Oller (coreògraf i director de la companyia de dansa Metros).


DIMECRES 13 de febrer

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Lliçó inaugural del 10è Curs d'Història del pensament polític catalanista contemporani: Cap a on anem?, a càrrec de Joaquim Colomina (professor de Ciències Polítiques de la Universitat Ramon Llull).


DIJOUS 14 de febrer

09.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de les 7es Jornades Visions d'Amèrica Llatina. El paper de la dona a Amèrica Llatina, amb Consuelo Chacartegui (professora de Dret del Treball a la Universitat Pompeu Fabra).


DIVENDRES 15 de febrer

15.30h AULA 2.01 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Fase local de l'Olimpíada de Física.

09.30h TOTS ELS CAMPUS

Inici de la 20a Jornada de Campus Oberts.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 16 al 23 de FEBRER  
 

DISSABTE 16 de febrer

08.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de la 4a Jornada d'actualització diagnòstica i terapèutica en fibromiàlgia, síndrome de la fatiga crònica i síndrome de la sensibilitat química múltiple, amb Joan Ribera
(degà en funcions de la Facultat de Medicina de la UdL).
11.15h-11.30h Pausa-cafè

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (
CAMPUS DE CAPPONT)
Celebració de la fase local de la FIRST Lego League.
13.45h Cerimònia de lliurament de premis, amb Roberto Fernández (rector de la UdL).

09.30h AULA DE DIBUIX 4.103. EDIFICI 4 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)

Fase final del Torneig d'escacs, dins del 40è aniversari de l'ETSEA.
13.30h Lliurament de trofeus


DILLUNS 18 de febrer

18.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (EDIFICI DEL RECTORAT)
Presentació del Màster en Creació d'empreses audiovisuals, a càrrec de Roberto Fernández (rector), Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres) i Manuel Campo Vidal (periodista i director del màster).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Profils Paysans: l'approche (Raymond Depardon, 2001) dins el cicle de la Filmoteca Terres de Lleida-CineUll per commemorar el 40è aniversari de l'ETSEA.


DIMARTS 19 de febrer

09.00h AULA 1.04 FACULTAT D'INFERMERIA (CIÈNCIES DE LA SALUT)
Inici del seminari Clinical Pathways, a càrrec de Walter Sermeus (professor de la Facultat de Medicina de la Universitat de Leuven, Bèlgica).

19.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)

Xerrada informativa: Com viatjar al sud en clau de solidaritat, amb representants de l'Associació Catalana per la Pau, el Servei Civil Internacional de Catalunya, l'Assemblea Cooperació per la Pau i la Federació SETEM.

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: La Veronal: abstracció i figuració, a càrrec de Marcos Morau (coreògraf i director de la companyia de dansa La Veronal).


DIMECRES 20 de febrer

TOT EL DIA. VESTÍBUL PLANTA -1 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Exposició dels treballs presentats al 16è Concurs de Cartells de la Universitat d'Estiu, que es podrà veure fins el 15 de març.


08.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Jornada central de la 2a Trobada anual del Grup de treball de proves sobre varietats de pera i poma (Eufrin Working Group),amb Josep Maria Monfort (director general de l'IRTA).
10.00-10.30
Pausa-cafè



DIJOUS 21 de febrer

12.00h VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Presentació de l'exposició de pòsters d'Àlex Trochut (dissenyador gràfic i il·lustrador), a càrrec de l'artista, en el marc del projecte Zona Baixa. La mostra es podrà veure fins el 31 de maig.

20.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Acte commemoratiu dels 25 anys de l'IES Josep Lladonosa, amb Roberto Fernández (rector).


DIVENDRES 22 de febrer

20.00h SALA DE GRAUS DE L’ESCOLA POLITÈCNICA (CAPPONT)
Conferència: SonCube, un viatge a la frontera de l'espai, a càrrec d'Enrique Herrero (investigador de l'Institut de Ciències de l'Espai, CSIC-IEEC)


DISSABTE 23 de febrer

09.15h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de la 13a Jornada d'actualització sobre factors de risc de la malaltia vascular, a càrrec de Joan Ribera (degà en funcions de la Facultat de Medicina de la UdL), Josep Pifarré (director dels Serveis Territorials de Salut a Lleida), Rosa Pérez (presidenta del Col·legi de Metges a Lleida), Anna Aran (adjunta a gerència de GSS) i Miquel Àngel Calderó (secretari del COILL).
11.15h-11.45h Pausa-cafè

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 25 de FEBRER al 3 de MARÇ  
 

DILLUNS 25 de febrer

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici del curs La Unió Europea: institucions i funcionament.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Powaqqatsi (Godfrey Reggio, 1988) de la Filmoteca Terres de Lleida-CineUll dins del cicle per commemorar el 40è aniversari de l'ETSEA.


DIMARTS 26 de febrer

08.45h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la IV Jornada del Formigó, amb presentació a càrrec de José María Iglesias (professor de la UdL i coordinador de la jornada).

09.40h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici de la 2a Jornada ETSEA-empresa: Biomassa i sostenibilitat, amb Rosa Teira (directora en funcions de l'Escola).

19.00h AULA 2.37 DE L'EDIFICI DEL RECTORAT
Projecció d'Ace Bank (Bèlgica, 2006) i ponència a càrrec de Rafael Allepuz (professor de la UdL i membre del Grup d'Iniciativa Local de Fiare de Lleida), dins la campanya Demana Banca Ètica.

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Societat Doctor Alonso, teatre metafísic, a càrrec de Tomás Aragay (dramaturg, coreògraf, guionista i director de la Companyia Sociedad Dr.Alonso).

20.00h SALA D'EXPOSICIONS DE LA PLANTA -1. CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de l'exposició de gravats L'empremta del poema, a càrrec de Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals) i els artistes lleidatans Víctor P. Pallarés, Pedro Gómez Sandoval, Antoni P. Vidal i Josep Mateu. La mostra es podrà veure fins el 5 d'abril. 


DIMECRES 27 de febrer

12.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Conferència: El modelo económico y la crisis, a càrrec de Francisco Álvarez (president d'Etica Family Office), dins dels actes del 25è aniversari dels estudis d'Economia i Empresa.

18.00h CENTRE CÍVIC TARRAQUET DE TREMP (C/Alcalde Rosell, 8-10)
Inauguració de l'Aula d'extensió universitària de la Gent Gran de Tremp, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL) i Víctor Orrit (alcalde de Tremp). Conferència: Clàssics de la música: Richard Wagner, a càrrec de Màrius Bernadó (professor d'Història de l'Art i Història Social de la UdL).


DIJOUS 28 de febrer

09.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici de la 8a Jornada de Millora Genètica Porcina, a càrrec de Joan Estany (professor de Producció Animal de la UdL).

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Taula redona del Màster en Sanitat i Producció Porcina: Millora genètica de la robustesa i resistència, amb Pieter Knap (president de la comissió de producció porcina EAAP), José Luis Noguera (IRTA), Alberto Morillo (Test & Trials) i Lorenzo Fraile (UdL).

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Acte de presa de possessió dels nous degans, deganes, directors i directores de centre i directors i directores de departament.


DIVENDRES 1 de març

09.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del IX Curs Internacional sobre programació de regs.

09.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de la 1a Jornada de Psicopatia: actualització en psicopatia en edat infanto-juvenil i adulta.

18.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Lliurament dels premis de l'Olimpíada de Geologia, amb conferència de Ferran Climent (director del Geoparc de la Catalunya central): Els Geoparcs. Un nou impuls pel territori, una nova oportunitat per la geologia


DISSABTE 2 de març

10.00h TOTS ELS CAMPUS
Inici de la 9a Jornada de Campus Oberts per a famílies.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 4 al 10 de MARÇ  
 

DILLUNS 4 de març

09.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del Curs bàsic de defensa contra incendis forestals.

17.00h PASSADÍS DEL 2on PIS (EDIFICI DEL RECTORAT)

Exposició de pintura de l'Associació Pro Arts Plàstiques de Lleida: Solucions en femení: les dones davant la crisi, que es podrà veure fins el 29 de març.

18.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Taller d'identificació d'aus mitjançant l'observació, a càrrec de Queralt Gilabert (biòloga i educadora ambiental).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Gerry (Gus Van Sant, 2002) de la Filmoteca Terres de Lleida- CineUll.


DIMARTS 5 de març

19.00h SALA D'ACTES DEL RECTORAT
Conferència: Dones i el moviment social, a càrrec d'Ada Colau (portaveu de la Plataforma d'Afectats per la Hipoteca)

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)

Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Buscar, remenar, proposar, descartar, dubtar, estructurar, desestructurar..., a càrrec de Carme Pla (actriu de la companyia T de Teatre).


DIMECRES 6 de març

13.00h DESPATX DEL RECTOR (2on PIS DEL RECTORAT)
Signatura del conveni entre la Universitat de Lleida i la Societat Catalana d'Advocats de Família. Firmen: Roberto Fernández (rector de la UdL) i Francisco Vega (president de la SCAF).

16.00h AULA 0.10A DEL RECTORAT

Fase local de l'Olimpíada de Química per alumnat de Batxillerat

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Actuació de Sul Tasto Sextet: Xesco Grau (flauta), Encarna Monzó (oboè), Mateu Farré (clarinet), Ramon Aragall (fagot), David Bonet (trompa) i Santi Riu (piano), dins la XX Temporada Musical de la UdL.


DIJOUS 7 de març

10.00h ZONA ENJARDINADA DEL CAMPUS DE CAPPONT
Inici del Fepstival, festa major de l'Escola Politècnica Superior, amb competicions esportives.
13.30h Paella gegant

10.15h AULA -1.03 FACULTAT DE DRET I ECONOMIA
Conferència: Entre el Derecho Internacional y el Derecho de la Unión Europea: el Tratado de Estabilidad, Coordinación y Gobernanza de 2 de marzo de 2012, a càrrec de Jaume Ferrer (catedràtic de Dret Internacional Públic i Relacions Internacionals de la Universitat d'Alacant).

16.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la Jornada Economia, ocupació i igualtat de gènere, dins la commemoració del Dia Internacional de les Dones.

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència inaugural de la 1a Setmana de la Psicologia: Resiliencia y crecimiento post-traumático individual y colectivo, a càrrec de Darío Páez (catedràtic de psicologia social de la UPV/ EHU).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)

Presentació del llibre Percepcions de l'espai agrari periurbà (Girona, 2013), a càrrec de Joan Cal (director executiu del Grup Segre). Amb Francisco Garcia (vicerector de Docència de la UdL), Joan Ganau (director de la Càtedra Repsol de Competitivitat i Desenvolupament Regional), Joaquim M. Puigvert (vicerector de Relacions Institucionals de la UdG) i Joan Caball (vicepresident de la Fundació Agroterritori).

19.00h CLAUSTRE DEL RECTORAT
Actuació de les castelleres de Los Marracos, en motiu del Dia de la Dona.


DIVENDRES 8 de març

09.30h CENTRE DE CULTURES i FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la 6a Jornada de Recerca per alumnat de Batxillerat.

09.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: Mapes Mentals: una eina de creativitat deliberada i autoorganització, a càrrec de Juan Francisco Martín (coach d'equips d'alt rendiment), dins el cicle mensual Divendres de lideratge.

12.00h PLAÇA 8 DE MARÇ
Acte institucional del Dia Internacional de les Dones
.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   De l'11 al 17 de MARÇ  
 

DILLUNS 11 de març

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAMPUS DE CAPPONT)
Exposició Les il·lusions visuals ens ensenyen com funciona la percepció, que es pot veure fins el 15 de març, dins de la 1a Setmana de la Psicologia.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Elephant (Gus Van Sant, 2003) de la Filmoteca Terres de Lleida-CineUll.

22.30h SALA D'ACTES (EDIFICI DEL RECTORAT)
Jazz a la UdL amb Joe Magnarelli (trompeta), Perico Sambeat (saxo), Fabio Miano (piano), Ignasi González (contrabaix) i Esteve Pi (bateria).


DIMARTS 12 de març

16.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la 1a Jornada de Turisme de la Universitat de Lleida. Noves tecnologies aplicades al turisme, a càrrec de Francesc Garcia (vicerector de Docència de la UdL), Maria José Puyalto (degana de la Facultat de Dret i Economia), Natalia Daries (coordinadora del Grau de Turisme i de la jornada) i Eva Martín (coordinadora de la jornada). 

16.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Dins la commemoració del Dia Internacional de les Dones, presentació del llibre Cómo aprender a amar en la escuela, a càrrec de Genoveva Sastre (coautora i professora emèrita de la Universitat de Barcelona),  Mª Ángeles Calero (directora del Centre Dolors Piera de la UdL) i Roser Font (Secretària General de la FETE-UGT de Catalunya).

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: La màgia de crear, a càrrec de Mag Lari (mag).


DIMECRES 13 de març

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Xerrada de la Jornada Els rics davant la crisi: Què és el foro de Davos?, a càrrec de Sergi Cutillas (Plataforma d'Auditoria Ciutadana del Deute-PACD).
19.00h Taula rodona: Balanç del foro de Davos 2013, amb Josep Manuel Busqueta (Seminari d'Economia Crítica Taifa), Sergi Cutillas (PACD) i Iolanda Fresnillo (Observatori del Deute de la Globalització).

19.00hSALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència sobre el fracking, a càrrec de Jordi Solé (investigador i físic del CSIC).

 
DIJOUS 14 de març

 
09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Inici de les xerrades de la 1a Setmana de la Psicologia.

10.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Reunió de degans de les Facultats de Filosofia i Lletres i Humanitats de Catalunya.

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Retransmissió d'Otello, de Giusseppe Verdi, dins el cicle Òpera Oberta.


DIVENDRES 15 de març

09.45h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inauguració de la 6a Jornada d'acompanyament al dol i la malaltia.

10.00h. AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Conferència d'Aubrey Fine sobre teràpies assistides amb animals.


10.30h AULA MAGNA DE L'IEI
Inauguració de la jornada Matèria transversal de vulnerabilitat jurídica de les persones. Problemàtica jurídica i social de les execucions hipotecàries, a càrrec de Joan Reñé (president de la Diputació de Lleida), Maria José Puyalto (degana de la Facultat de Dret i Economia) i Neus Cortada (professora de la UdL i directora de la Jornada).

18.00h MUSEU DE L'AIGUA DE LLEIDA

Inauguració de l'exposició L'aigua, patrimoni dels secans, comissariada per Ignasi Aldomà (professor de Geografia de la UdL), amb Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals).


DISSABTE 16 de març

09.00h. AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAMPUS CAPPONT)
Inauguració del I Congrés Internacional de professionals de la salut en intervencions assistides amb animals i gossos d'alerta mèdica amb Jaume Porta (director de la Fundació UdL), Josep Pifarré (director SSTT de Salut a Lleida), Antonio Ponz (diputat provincial), Fèlix Larrosa (regidor) i Álvaro Reyes (president de l'Associació Dog Nature).

11.30h-12.00h Pausa cafè

Print Enrere Puja

 
  dataAGENDA   Del 18 al 24 de MARÇ  
 

DILLUNS 18 de març

11.30h SALA D'ACTES, EDIFICI PRINCIPAL ETSEA
Rebuda als estudiants i professorat de la Iowa State University a càrrec de Cristina Vega, sotsdirectora de Relacions exteriors de l'ETSEA.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Last Days (Gus Van Sant, 2005) de la Filmoteca Terres de Lleida-CineUll.


DIMARTS 19 de març

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Els joves i el context polític actual: què hi tenim a dir? Debat sobre el dret a decidir amb les organitzacions polítiques juvenils (Joventut Nacionalista de Catalunya,
Unió de Joves, Joventuts d'ERC, Joventut Socialista de Catalunya, Noves Generacions del PP, Joves d'Esquerra Verda, Joves de Ciutadans, Arran).

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)

Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: La meva experiència en la dramatúrgia: l'adaptació i la reescriptura, a càrrec de Pep Tosar (director i actor).


DIMECRES 20 de març

12.00h BIBLIOTECA DE CAPPONT (CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA)
Inauguració de l'exposició "Josep Vallverdú, noranta anys de saviesa", a càrrec de l'escriptor i la cap del servei de Biblioteca i Documentació de la UdL, Loli Manciñeiras, que es podrà veure fins al 20 de juliol.

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)

Concert del violoncel·lista Amat Santacana, dins de la XX Temporada Musical de la UdL. Interpretarà la integral de les suites per a violoncel sol de Johan Sebastian Bach (primera part).


DIJOUS 21 de març

09.00 i 11.00h AULES 0.01, 0.05 I 1.04 DE L'ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR (EPS)
Inici de les 18es Proves Cangur de Matemàtiques

11.00 SALA DE GRAUS DE L'EPS. AULES 1.08 i 1.09 AULARI (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici dels tallers de Robòtica, Criptologia: la ciència dels secrets i És segur votar per internet? per als participants a les 18es Proves Cangur de Matemàtiques

18.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Acte d'investidura com a doctor honoris causa de la UdL de Vicenç Navarro, apadrinat per Pere Enciso (professor de la Facultat de Dret i Economia de la UdL).


DIVENDRES 22 de març

11.45h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de la Jornada de Recerca 2013. 7è premi d'investigació sanitària, amb Rosa Soler (degana de la Facultat de Medicina).

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA
Taula rodona del Màster en Sanitat i Producció Porcina: Alimentació i exigències del mercat, amb Domingo Carrión (PIC), Xavier Serrano (Setna Nutricion), Kiko Abenia (Grup Vallcompanys) i Alba Cerisuelo (IVIA). Modera Jaume Coma (Grup Vallcompanys).

19.00h ESPLANADA DE LA PORTA DELS BERNATS (SEU VELLA DE LLEIDA)
Observació del Cometa C/2011 L4 PanStarrs, amb Fernando Guirado (professor de la UdL) i altres membres de la Societat Astronòmica de Lleida.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 25 de MARÇ al 7 d'ABRIL  
 

DILLUNS 25 de març

19.00h CLUB DE OPINIÓN DIARIO DE MALLORCA (PALMA DE MALLORCA)
Presentació del llibre El conflicto de Iraq y el derecho internacional: el caso Couso, coeditat per la Universitat de Lleida i la Universidad de Santiago de Compostel·la; amb Javier Couso (germà de José Couso i documentalista), Albert Galinsoga (catedràtic de Dret Internacional Públic de la UdL i coordinador del llibre) i Joan F. Thomas (coautor).


DIJOUS 28 de març

09.00h CAMP D'EXPERIMENTACIÓ DE LA PROTOHISTÒRIA DE VERDÚ
Reconstrucció d'una casa, plantació de vinya segons tècniques antigues i birbat dels camps de cereals, amb membres del Grup d'Investigació Prehistòrica de la UdL.


DIMARTS 2 d'abril

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA PLANTA -1 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Exposició fotogràfica
Entre camins per Birmània, de l'ONGD Colabora Birmania, que es podrà veure fins el 26 d'abril.

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)

Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Teatre bastard: llenguatge i procés de creació, a càrrec de David Climent i Pablo Molinero (Los Corderos).


DIJOUS 4 d'abril

TOT EL DIA. PASSADÍS DEL 2on PIS (RECTORAT)
Exposició de fotografies de la Fundació Ferreruela Una mirada a Medina Gounass, que es podrà veure fins el 26 d'abril.

10.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del seminari internacional Producció i comercialització de fruita, amb Pablo Zarco-Tejada (Institut d'Agricultura Sostenible-CSIC)

16.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)

Inici del Debat agroterritorial: diversitat d'usos de l'aigua en una plana seca, a càrrec de Joan Ganau (director de la Càtedra Repsol de Competitivitat i Desenvolupament regional de la UdL).


DIVENDRES 5 d'abril

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: La comunicació i l'impacte personal, a càrrec de Carme Polo (periodista, escriptora i consultora independent de gestió cultural), dins el cicle mensual Divendres de lideratge.

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Conferència de cloenda del Màster en Sanitat i Producció Porcina: Patologia de la nutrició, a càrrec de Joan Escobet (MarcoVet Group).

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Xerrada: Dona i crisi, a càrrec de Georgina Monge (membre de Justa Revolta).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 6 al 14 d'ABRIL  
 

DISSABTE 6 d'abril

09.00h PARC DE LA MITJANA
Taller d'observació d'aus organitzada per la Comissió de Medi Ambient de la UdL, a càrrec d'Eladi Ribes (anellador científic). Punt de trobada: rotonda d'entrada que connecta l'Avinguda Pearson i el C/ Xavier Puig i Andreu.


DILLUNS 8 d'abril

10.15h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Inauguració de la jornada Nous estàndards de protecció de la part feble en la contractació privada, a càrrec de Dolors Toldrà (directora del departament de Dret Privat de la UdL). 

16.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Inici de la trobada d'experts del projecte europeu Live to be a hundred: cultural narratives of longevity (Viure fins als cent anys: relats culturals de la longevitat). Benvinguda a càrrec de Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres) i Núria Casado (directora del departament d'Anglès i Lingüística).

18.00h CONSEJO GENERAL DE LA ABOGACÍA (MADRID)

Presentació del llibre El conflicto de Iraq y el derecho internacional: el caso Couso, coeditat per la Universitat de Lleida i la Universidad de Santiago de Compostel·la.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Paranoid Park (Gus Van Sant, 2007) de la Filmoteca Terres de Lleida-CineUll.


DIMARTS 9 d'abril

11.30h SALA MARIA RÚBIES (ESPAI 1.07). FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
RODA DE PREMSA per presentar el llibre
¿Beber para crecer? El consumo de alcohol entre los menores de edad, fruit de la recerca de Joan Pallarés (professor de la UdL i coautor de l'obra) i David Martínez (psicòleg i coautor) sobre més d'un centenar d'adolescents d'arreu de l'Estat; amb els autors i Lluís Pagès (editor).

11.30h AULA 2.27 DEL RECTORAT
Presentació del diari digital Jornalet. Gaseta occitana d'informacions, a càrrec de Ferriol Macip (responsable de la publicació).

17.30h SALA DE JUNTES, FACULTAT DE DRET I ECONOMIA.
Inauguració del IX Concurs de Borsa a càrrec de M José Puyalto (degana) i Jaume Puig (director General de GVC-Gaesco Gestión).

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)

Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Per què escriure teatre al segle XXI?, a càrrec de Sergi Belbel (director, dramaturg i director artístic del TNC).


DIMECRES 10 d'abril

09.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració del IV Congrés d'Estudiants de Ciències de la Salut, a càrrec de Neus Vila (vicerectora d'Estudiantat de la UdL), Rosa Soler (degana de Medicina) i Laia Cabré (coordinadora del Consell de l'Estudiantat de Medicina).

09.00h AULA 1.02 DE LA FACULTAT D'INFERMERIA (CAMPUS DE CIÈNCIES DE LA SALUT)   
Inauguració de la II Jornada d'Infermeria i Fisioteràpia.

17.00h. AULA 1.16, EDIFICI DEL RECTORAT
Cloenda del Màster en desenvolupament i cooperació internacional. Conferència de Ferran Iniesta (UB): Identitat afrodescent i combat polític.

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Conferència del cicle Ciutat del futur: L'alimentació, salut i innovació alimentària, a càrrec d'Abel Mariné (catedràtic emèrit de Nutrició i Bromatologia de la Universitat de Barcelona), amb Jesús Avilla (vicerector de Campus de la UdL). 

20.00h SALA D'EXPOSICIONS DEL CENTRE DE CULTURES, PLANTA -1 (CAPPONT)
Inauguració de l'exposició de dibuixos Outer Space, de David Abellà, que es podrà veure fins el 10 de maig.


DIJOUS 11 d'abril

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inauguració de les XXIV Jornades Universitat-Empresa, a càrrec de Ferran Badia (vicerector de Planificació, Innovació i Empresa de la UdL), Joan Reñé (president de la Diputació de Lleida), Gonzalo Cano (president de l'Associació Empresa Familiar de Lleida) i José Luis Gallizo (director de la Càtedra d'Empresa Familiar de la UdL).

10.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Xerrada del
seminari internacional Producció i comercialització de fruita: Bases fisiològiques de la productivitat dels cultius de fruites, a càrrec de Alan N. Lakso (Cornell University, Estats Units).

16.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Inauguració de la 10a Setmana de la Comunicació, a càrrec de Joan Busqueta (
degà de la Facultat de Lletres) i Miquel Pueyo (director del Departament de Filologia Catalana i Comunicació).

17.30 CAMPUS CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici dels concerts de la Setmana Cultural de Medicina.

18.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Presentació del llibre Cultura popular i identitat local en la configuració de les veus subalternes de la pagesia. La tradició dels arguments a Artà entre 1846 i 1952, d'Antoni Vives (professor de la Universitat de Barcelona), a càrrec de l'autor. 


DIVENDRES 12 d'abril

09.15h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Conferència inaugural de la 1a Jornada de salut mental infanto-juvenil: Desenvolupament del trastorn mental en la infància, a càrrec de Josep Toro (psiquiatre i professor emèrit de la UB).

09.45h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inauguració de la 3a Jornada ETSEA-Empresa. Ciència, producció i salut animals, a càrrec de Narciso Pastor (director de l'ETSEA).



DISSABTE 13 d'abril

09.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de les Jornades Tècniques de la Federació ALLEM.

09.15h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)

Inauguració de la fase estatal de l'Olimpíada de Física, a càrrec de Roberto Fernández (rector), Àngel Ros (alcalde) i José Tornos (director de l'Olimpíada).
10.00h EDIFICI POLIVALENT
Inici de les proves.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 15 al 21 d'ABRIL  
 

DILLUNS 15 d'abril

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Lliurament de premis de l'Olimpíada Espanyola de Física, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL), Àngel Ros (alcalde), María Rodríguez Moneo (directora del Centre Nacional d'Innovació i investigació educativa del Ministeri), Mª Rosario Heras (presidenta de la Reial Societat Espanyola de Física) i Joan Parellada (president de la Societat Catalana de Física).

11.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Conferència de la 10a Setmana de la Comunicació: Minoria Absoluta: la producció de Polònia i Crackòvia de TV3, a càrrec de Joan Rufas (director de programes) i un dels actors.

17.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)

Presentació del llibre Corresponsals de les migracions (adaptació de l'obra de Jean-Paul Marthoz dels periodistes Carles Solà i Marta Muixí) i posterior debat, a càrrec de Solà (director del programa Tot un món de TV3).


DIMARTS 16 d'abril

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES(CAPPONT)
Inauguració de la 4a Jornada Orientació professional. Alternança: estudies i treballes?

11.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Inici de la jornada sobre cobertura audiovisual de conflictes internacionals, dins la 10a Setmana de la Comunicació, amb la projecció de El viaje de Mazin (Fèlix Merino, 2004).
16.00h Projecció de La boda de Rita (Fèlix Merino, 2011) i conferència-col·loqui amb el realitzador.
18.30h Conferència: El rostre dels conflictes, a càrrec d'Albert Gonzàlez (fotoperiodista lleidatà, actualment a la missió de pau de l'ONU al Darfur, Sudan).

19.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Conferència: El llegat del 'chavisme': lliçons i perspectives, a càrrec d'Alberto Montero (professor d'Economia Aplicada de la Universitat de Màlaga). Posteriorment, taula redona amb Montero, Josep Manuel Busqueta (membre del Seminari d'Economia Crítica Taifa) i Marco Aparicio (professor de Dret Constitucional de la Universitat de Girona).

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)

Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Circ de creació, a càrrec de Blai Mateu (artista de circ multidisciplinari, fill de Tortell Poltrona).


DIMECRES 17 d'abril

18.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència: Ilustrada y elocuente. La dulce vida de la muerte en el Barroco, a càrrec de Juan M. Monterroso Montero (professor de la Universitat de Santiago de Compostel·la).

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Projecció de curtmetratges, en el marc de la Mostra de Cinema Llatinoamericà de Catalunya i la 10a Setmana de la Comunicació.


DIJOUS 18 d'abril

10.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Xerrada del
seminari internacional Producció i comercialització de fruita: Water transport in the soil-plant-atmosphere continuum. The modern irrigation scheduling concept for fruit trees (Transport d'aigua en la seqüència sòl-planta-atmosfera. El concepte modern de planificació de reg per a fruiters), a càrrec d'Amos Naor (Golan Research Institute, Israel).

16.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència: Tecnologías de la Información Geográfica aplicadas al medio ambiente: agricultura de precisión y estudios de erosión a escala de cuenca, a càrrec de José Antonio Martínez Casasnovas (professor d'ETSEA de la UdL).

17.00h CAMPUS DE CAPPONT

Inici de la IX Festa dels Països Catalans, amb castells, jocs tradicionals, paellada, correfoc i concerts.

18.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Presentació del llibre Nil, de Iolanda Gòdia (professora de la UdL) i Mar Lamas, a càrrec de les autores.

19.30h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Presentació del llibre Aplicación sostenible de productos fitosanitarios, de Santiago Planas (professor de la UdL i director científic del PCiTAL).


DIVENDRES 19 d'abril

11.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència de directors i degans de centres que imparteixen estudis d'Enginyeria Agrònoma i Forestal de l'Estat.

11.15h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES
Inauguració del 2on Congrés d'Intel·ligència Emocional en les Organitzacions: Re-construir amb intel·ligència emocional, a càrrec de Roberto Fernández (rector), Joan Reñé (president de la Diputació de Lleida) i Àngel Ros (alcalde).

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Presentació del llibre Espurnes. 1000 maneres d'educar, de Miquel Navarro, a càrrec de l'autor, German París (editor) i Josep Borrell (director dels Serveis Territorials de Cultura a Lleida).


DISSABTE 20 d'abril

11.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici de la jornada de portes obertes, en motiu del 40è aniversari de l'Escola.

20.00h MIRADOR DE LA PASSAREL·LA DE CAPPONT. DAVANT DE LA PLAÇA BLAS INFANTE
Observació astronòmica pública per a observar la Lluna, Júpiter i alguns objectes d'espai profund com nebuloses i cúmuls d'estrelles. Organitzen: SALL i UdL

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 22 al 28 d'ABRIL  
 

DILLUNS 22 d'abril

TOT EL DIA. VESTÍBUL DEL RECTORAT
Exposició Mali, molt més que un passaport, en el marc del cicle Mirades al sud, que es podrà veure fins el 10 de maig.

17.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (EDIFICI DEL RECTORAT)
Conferència en motiu de la diada de Sant Jordi: El català a més de 150 universitats del món, a càrrec d'Andreu Bosch (director de l'Àrea de Llengua i Universitats de l'Institut Ramon Llull).

17.30h AULA 3.09 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Presentació de la campanya "Educant en la igualtat", a càrrec de Roser Font (secretària general de la FETE-UGT de Catalunya).


DIMARTS 23 d'abril

20.00h AULA 3.03. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Conferència del 13è Seminari d'Escriptura Dramàtica i Dramatúrgia Escènica: Teatre i memòria a la recerca d'un procés de creació, a càrrec d'Helena Tornero (dramaturga).


DIMECRES 24 d'abril

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la taula redona La Unió Europea i la política social. Presenta l'acte Antoni Blanc (director del Centre d'Excel·lència Jean Monnet).

18.30h AULA 0.30 (RECTORAT)
Projecció del film Le Roi danse (Gérard Corbiau, 2000), dins les sessions acadèmiques de CineUll/Cineclub de la UdL.

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Concert d'Imposto Libero Ensemble - Ramon Vilalta, flauta;  Marc Armengol, violí i Montse Ballvé, viola – dins la XX Temporada Musical de la UdL.

19.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència: De la catosfera a la tuisfera, a càrrec de Saül Gordillo (periodista i exdirector de l'Agència Catalana de Notícies).

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Conferència de cloenda del 10è Curs d'Història del pensament polític catalanista contemporani: La construcció simbòlica del catalanisme, a càrrec de Joaquim Capdevila (professor de la UdL).


DIJOUS 25 d'abril

09.00h AULA 2.37 (RECTORAT)
Inici de la Jornada Dal Day 2013 del departament d'Anglès i Lingüística.

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la 3a competició de robots virtuals en l'entorn Robocode.

11.00h CAMPUS DE CAPPONT
Inici de la 17a Festa Major de l'Estudiantat de la UdL.

11.30h VESTÍBUL PLANTA BAIXA EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Lectura de textos en diferents llengües. El professorat i l'alumnat del Servei Lingüístic llegiran fragments en diferents llengües d'autors com Salvador Espriu, Bartomeu Rosselló-Pòrcel, Vicent Andrés Estellés, Albert Camus, etc.

12.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Lliurament del XXV Premi literari i del IX Concurs fotogràfic Mirades pedagògiques de la Facultat, en motiu del Dia de Sant Jordi.

16.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Inauguració de les IV Jornades de Turisme Cultural i Patrimoni, a càrrec de Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres).

17.00h PLAÇA VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Actuació castellera en motiu del 12è aniversari de Los Marracos de la UdL, amb els Pataquers de la URV i els Xoriguers de la UdG.

21.30h CLAUSTRE DE LA PENSATIVA (RECTORAT)
Actuació del grup de dansa contemporània de la UdL.


DIVENDRES 26 d'abril

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la 8a Jornada de Tabaquisme: on deixem de fumar?

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència del cicle Divendres de lideratge: Miedo vs Carisma, a càrrec de Carme Garcia-Ribas (periodista). 

16.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)

Inici de la 8a Jornada sobre Literatura i Ensenyament: Dona, literatura i ensenyament, amb la conferència de Montserrat Palau (professora de la Universitat Rovira i Virgili): L'excepció té la regla: dones, història literària i cànon.

18.00h JARDÍ BOTÀNIC PIUS FONT I QUER
Obertura a la ciutadania de l'Arborètum, amb Roberto Fernández (rector) i Àngel Ros (alcalde).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 27 d'ABRIL al 5 de MAIG  
 

DISSABTE 27 d'abril

09.30h AULES -1-02, -1.03, -1.04 FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici de les Provés d'Accés a la Universitat per a majors de 25 anys (137 matriculats) i 45 anys (
17 matriculats).


DILLUNS 29 d'abril


12.30h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
Signatura de conveni marc de col·laboració entre la Universitat de Lleida i el Força Lleida Club Esportiu. Signen: Roberto Fernández (rector de la UdL) i Félix González (president del Força Lleida).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)

Presentació del llibre La construcció de la catalanitat. Evolució de la concepció d'identitat nacional de Catalunya 1860-1990, de Mariona Lladonosa (professora de la UdL), número 60 de la Col·lecció Espai/Temps de la Universitat de Lleida, a càrrec de Salvador Cardús (professor de Sociologia de la Universitat Autònoma de Barcelona) Flocel Sabaté i Joaquim Capdevila (professor de la UdL).

19.00h AULA 0.10A DEL RECTORAT
Xerrada-col·loqui d'Amnistia Internacional: Violència sexual contra les manifestants a Egipte, amb José Sánchez (antropòleg) i Özgül Günes (investigadora de la UdL).


DIMARTS 30 d'abril

11.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAMPUS DE CAPPONT)
Presentació del 4rt estudi de la vulnerabilitat de Creu Roja Catalunya, amb la conferència: El paper de l'educació en el desenvolupament de la infància i adolescència en situació de vulnerabilitat, a càrrec de Ma Àngels Balsells (professora de la UdL).

18.30h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la jornada Sistema d'acreditació professional DPC Enginyers, a càrrec de José Antonio Galdón (president del Consejo General de Ingeniería Técnica Industrial).


DIJOUS 2 de maig

10.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Xerrada del seminari internacional Producció i comercialització de fruita: Modes of coordination in the long distance business to business fresh produce international trade (Maneres de coordinar el comerç internacional de productes frescos en llarga distància), a càrrec de Jean-Marie Codron (Institut Nacional de Recerca Agronòmica de Montpellier, França)

11.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Inici de la XV Festa de la Creació amb una xerrada sobre l'oferta de màsters relacionats amb Filologia Catalana i Occitana.
12.30h CLAUSTRE DE LES HEURES
Lectura continuada de poemes de Salvador Espriu, a càrrec d'alumnat i professorat.

16.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Taula redona del Màster en Sanitat i Producció Porcina: L'impacte del benestar animal durant el 2013, amb Xavier Cos (Vallcompanys Group), Rossend Saltiveri (Granja Cataró), Xavier Miranda (Granja Albesa Ramadera), Carlos Fernández (Granja Sanglas), Carlos Martínez (Granja Miunça), Josep Maria Costa (Granja Caspe), Jordi Espona (Granja Espona), Lluís Vila (Granja Castellets), Pitu Ballart (Granja Regatin),  Carles Casanovas (consultor veterinari) i Joan Wennberg (consultor veterinari).

16.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Conferència de les IV Jornades sobre Turisme Cultural i Patrimoni: Camins de Sefarad. De la protecció del patrimoni local a l’itinerari cultural del Consell d'Europa, a càrrec d'Assumpció Hosta (secretària general de la Xarxa de Calls d’Espanya).


DIVENDRES 3 de maig

12.15h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)

Conferència: Perspectives per l'Agència Tributària Catalana, a càrrec d'Iu Pijoan (exdirector general de Tributs  de la Generalitat i inspector d'Hisenda de l'Estat). 

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (RECTORAT)
Presentació del llibre El conflicto de Iraq y el derecho internacional: el caso Couso, coeditat per la Universitat de Lleida i la Universidad de Santiago de Compostel·la, a càrrec de Javier Couso (germà de José Couso) i Albert Galinsoga (catedràtic de Dret Internacional Públic de la UdL i coordinador del llibre).

17.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS (RECTORAT)
Presentació de les Jornades del Maig Llibertari, organitzades pel Consell de l'Estudiantat de Ciències de l'Educació.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 6 al 12 de MAIG  
 

DILLUNS 6 de maig

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA PLANTA -1 DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Exposició per commemorar els 25 anys dels Estudis d'Economia i Empresa a la Universitat de Lleida, que es podrà veure fins el 17 de juny. 

10.00h AULA 2.10 DE LA FACULTAT DE MEDICINA
Inici del taller El cervell i les sensacions de l'olor i el sabor, amb Loreta Medina (professora de la UdL i investigadora principal de l'IRB).

17.00h JARDINS DELS CAMPS ELISIS
Visita dels alumnes de Jardineria i Paisatge del Grau Sènior en Cultura, Ciència i Tecnologia per conèixer la història, el disseny i les plantes que s'hi troben en aquest espai verd.



DIMARTS 7 de maig

12.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA  (CAMPUS D’'AGRÒNOMS)
Lliurament de la certificació AMED (alimentació mediterrània) als restaurants de la UdL, amb Jesús Avilla (vicerector de Campus), Antoni Mateu (secretari de Salut Pública de la Generalitat) i Gemma Salvador (coordinadora d'AMED).
ATENCIÓ ALS MITJANS A LES 11.45h

19.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Taula redona del cicle Mirades al Sud: Mali ahir i avui. El retrobament de la pau, amb Albert Roca (director de l'Oficina de Desenvolupament i Cooperació de la UdL), Seku Dit Gassou (ambaixador de Mali a Espanya), Toni Nogales (geògraf del Centre d'Estudis Africans) i Rosa Ball (regidora de Cooperació).


DIMECRES 8 de maig

09.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici del IX Curs de reconeixement de males herbes en conreus d'estiu.

13.15h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Lliurament de credencials als becaris dels programes de mobilitat JADE i JADE Plus, a càrrec de Roberto Fernández (rector) i Alfredo Albaizar (director de la Divisió Global Santander Universidades Espanya).

18.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS (RECTORAT)
Lliçó oberta: El sitio de Breda: de Calderón a Velázquez, a càrrec de Lola González (professora de Literatura de la UdL).


DIJOUS 9 de maig

09.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici de la XII Jornada tècnica de postcollita, amb Josep Usall (cap del Programa Postcollita de l'IRTA).

10.15h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici de la 4a Jornada ETSEA-Empresa: El món dels fertilitzants i l'agricultura, amb Narciso Pastor (director de l'Escola) i Jaume Lloveras (professor de la UdL).

11.30h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici del seminari Earthquake and failure forecasting in real-time: A Forecasting ModelTesting Centre (Predicció de terratrèmols i falles en temps real: un centre de proves de models de predicció), amb Rosa Filgueira (investigadora de la Universitat d'Edimburg).

12.00h. PLAÇA VÍCTOR SIURANA
Concentració i lectura del Manifest unitari 9M: vaga general d'educació
.

16.00h CAMPUS D'AGRÒNOMS
Inici de la gimcana de l'Agrònom de Ferro 2013
Concerts amb Strombers, Ser-vizio público, Möndo Loco, Republika Ska i Punxadiscos PSF.

17.30h SALA RICARD VIÑES. LA LLOTJA

Acte de lliurament de les orles de la Facultat de Dret i Economia als titulats de la 1a promoció del grau en Administració i Direcció d'Empreses i la 1a promoció del grau en Dret; apadrinats per Valentí Pich Rosell (president del Consell General de Col·legis d'Economistes).

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Retransmissió d'Aida, de Giusseppe Verdi, dins el cicle Òpera Oberta.


DIVENDRES 10 DE MAIG

10.30h AULA 2.01 DE L'ETSEA
Conferència de la Secció de Fauna Silvestre del departament de Producció Animal: Wolves in Scandinavia, a càrrec de Cyril Milleret (Hedmark University College, Noruega).

11.15h AULA 2.01 DE L'ETSEA
Conferència de la Secció de Fauna Silvestre del departament de Producció Animal: Més de 180.000 anys convivint amb dinosaures o un dinosaure a la sala d'estar, a càrrec de Gustavo Llorente (Universitat de Barcelona).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 13 al 17 de MAIG  
 

DILLUNS 13 de maig

18.00h AULA 3.09 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Xerrada del curs Gènere, construccions culturals i intervenció social: Prevenció i abordatge de la violència contra les dones en les relacions afectives, a càrrec de Leonor Cantera (professora de la Universitat Autònoma de Barcelona).


DIMARTS 14 de maig

09.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici de la Jornada de treball del projecte de recerca La Generació indignada, amb Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres) i Carles Feixa (catedràtic d'Antropologia Social de la UdL).

11.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
PRESENTACIÓ de l'estudi Balanç del turisme a la demarcació de Lleida 2012, a càrrec de Francesc Garcia (professor de la UdL).

13.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
RODA DE PREMSA per presentar el llibre 
#GeneraciónIndignada: Topías y utopías del 15M i el projecte internacional de recerca que lidera la UdL La Generació Indignada; amb els coeditors de l'obra Carles Feixa (UdL) i Jordi Nofre (Universidade Nova de Lisboa) i Ramon Badia (Editorial Milenio).

16.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Sessió de cinema indignat amb projeccions sobre les protestes gregues, la primavera àrab, el 15M i Occupy Wall Street.

20.30h PLAÇA RICARD VINYES
Presentació del llibre
#GeneraciónIndignada: Topías y utopías del 15M (Editorial Milenio), amb els autors.


DIMECRES 15 de maig

11.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES
Taller d'experiències emprenedores a l'EPS, amb la participació d'Isidre Alférez i Guiu (Imartec), Miquel Àngel Carnicé Torrelles (Maqcentre), Frederic Lorente Mesa (Arquitectura FL_Estudi) i Mercè Rovira Rovira (EBS Medical).,


DIJOUS 16 de maig

10.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici de la 5a Jornada ETSEA-Empresa: Ciència i tecnologia d'aliments, amb Narciso Pastor (director de l'Escola).

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici del VII Fòrum INIA: Adaptació al canvi climàtic en la producció fructícola d'ós i llavor.

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS
DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació dels DVD de la col·lecció Llocs de memòria amb història: Ocupació i retirada. La ruta d'evacuació de la presó de Lleida (1938-1939), de Robert Duró, i Avions i aviadors de la II Guerra Mundial als Pirineus, de Josep Calvet.
Conferència: L'aviació durant la Guerra Civil, a càrrec de Joan Vilarroya (catedràtic d'Història Contemporània de la Universitat de Barcelona).

21.30h CLAUSTRE DE LA PENSATIVA (RECTORAT)
Espectacle de dansa contemporània amb els grups Esbós Dansa UdL, Muvmentics INEFC i Grup de Dansa Contemporània de la UdL.


DIVENDRES 17 de maig

09.30h PLAÇA VÍCTOR SIURANA
Inici de la jornada Haima per un Sàhara lliure 2013, amb jocs interactius i tallers.

10.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL DE L'ETSEA
Inici de la Universitat dels nens i les nenes de Catalunya (UdN2.cat), amb benvinguda a càrrec de Jordi Graell (sotsdirector de l'Escola).
10.45h Inici dels tallers sobre llavors, aliments, navegació GPS a l'agricultura i petits animals.

10.00h SALA D'ACTES DE L'ETSEA
Tallers sobre "Ciència i el Món agrari", activitat inclosa dins els actes de la Universitat del Nens i Nenes.

18.30h SEU VELLA DE LLEIDA
Acte de lliurament de les orles acadèmiques de la 31a  promoció de la Llicenciatura en Medicina, apadrinada per Martí Rocha Solé (traumatòleg i professor Emèrit d'Anatomia de la Facultat de Medicina de la UdL).

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Taula redona sobre el Sàhara Occidental, amb Brahim Dahane (activista pels Drets Humans al Sàhara Occidental) i Juan Soroeta (professor de Dret Internacional Públic a la Universitat del País Basc).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 18 al 26 de MAIG  
 

DISSABTE 18 de maig

09.00h AULA 2.16 DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici de la Jornada d'introducció a l'oligoteràpia catalítica i les seves aplicacions terapèutiques, a càrrec de Joan Guxens (metge naturista).

09.00h AULA 3.02 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici de la 3a Jornada de biblioteques escolars de les comarques de Lleida.
11.15h - 11.45h Descans

11.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)

Inici de la jornada de portes obertes, en motiu del 40è aniversari de l'Escola.

22.00h MUSEU DE JUNEDA
Celebració de la Nit Europea dels Museus, amb concert a càrrec del Cor de joves, la Coral Garrampemm, Meritxell Vidal (piano) i Blanca Julià (mezzo soprano).


DILLUNS 20 de maig


12.00h SALA DE GRAUS EDIFICI 1 DE L'ETSEA
Conferència: Lactic acid bacteria isolation for silage fermentation and their fermentation ability, a càrrec de Mustafa Kizilsimsek (Field Crops Department de la Universidad de Kahramanmaras Sutcu Iman, Faculty of Agriculture -Turquia-).
 
 
16.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Conferència: Sanctions against dangerous offenders: a critique of recent development in England and Wales (Sancions als delinqüents perillosos: una anàlisi sobre el recent desenvolupament a Anglaterra i Gales), a càrrec de Nicola Padfield (University of Cambridge).

17.00h CENTRE CULTURAL DE MOLLERUSSA
Cloenda del curs 2012-2013, de l'Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran "Guiu Clarà" de Mollerussa.

18.00h AULA 3.09 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)

Xerrada del curs Gènere, construccions culturals i intervenció social: Gènere i exclusió social, a càrrec de Lena de Botton (sociòloga).

18.30h TEATRE JULIETA AGUSTÍ (ANTIC CONVENT DE SANTA TERESA)
Inici de la 12a Mostra Transversal Interuniversitària de Teatre, amb l'obra Informe Dukakis (Espai de Teatre de la UdL).


DIMARTS 21 de maig

10.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inici de les sessions informatives de la Guia per a l'acreditació de les titulacions oficials a Catalunya, amb Josep Anton Ferré Vidal (director d'AQU Catalunya).

11.30h AULA 2.27 DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació d'un estudi comparatiu en curs entre l'occità de la Vall d'Aran i el ladí de la vall de Fassa (varietat retoromànica que es parla als Dolomites italians),  a càrrec de Michela Giovannini (investigadora de la Universitat de Trento).


DIMECRES 22 de maig

12.00h AULA 1.16 DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació del llibre Persas, Siete contra Tebas, Suplicantes, Prometeo encadenado. Esquilo  (editorial Akal, 2013), a càrrec de Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals), Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres), Josep Anton Clua (professor de la UdL) i Ruben J. Montañés (professor de la Universitat Jaume I).

18.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Lliçó oberta: El sitio de Breda: de Calderón a Velázquez, a càrrec de Lola González (professora de Literatura de la UdL).

19.00h
SALA D'EXPOSICIONS. PLANTA -1 DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de l'exposicióLa dimensió reconeguda, de Marta Burgués, a càrrec de Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals). La mostra es podrà veure fins el 21 de juny.


DIJOUS 23 de maig


09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració del 10è Mercat de Tecnologia de la UdL (antic Mercatec), amb Ferran Badia (vicerector de Planificació, Innovació i Empresa).

10.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la jornada del projecte Transversalis, a càrrec de Roberto Fernández (rector)
10.20h Presentació de resultats, a càrrec d'Elie Brugarolas (coordinador del projecte – Universitat de Toulouse).

12.30h LABORATORI DE PRÀCTIQUES I DE L'ETSEA
Seminari "Pasado, presente y futuro de la red AGROFORALIA", a càrrec de Vicente Medina (professor del Departament de Producció Vegetal i Ciència Forestal de la Universitat de Lleida).

18.00h SALA DE JUNTES DE L'ETSEA
Conferència d'Andrea Sorli (Enginyera de forests):  "Aigua de tothom, un dret i no una mercaderia".

18.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte d'investidura com a doctor honoris causa de Jaume Miranda i Canals (director de l'Institut Cartogràfic de Catalunya), apadrinat per Jaume Porta (catedràtic de l'Escola Tècnica Superior d'Enginyeria Agrària).


DIVENDRES 24 de maig

09.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte de lliurament de diplomes a l'estudiantat xinès de la setena promoció del Diploma intermedi d'Estudis Hispànics de la UdL, a càrrec d'Àstrid Ballesta (vicerectora de Relacions Internacionals i Cooperació), Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres) i Javier Terrado (director del diploma d'Estudis Hispànics).

11.15h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Signatura del contracte de col·laboració entre la Càtedra de Periodisme de la UdL i l'Institut Oftalmològic Lleida (ILO) per impulsar i desenvolupar projectes en els àmbits de la cooperació a través de les noves tecnologies audiovisuals i comunicació en xarxa, amb Albert Sorribas (vicerector de Política Científica), Miquel Pueyo (director de la Càtedra) i Rafael Ferreruela (administrador únic d'ILO).

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte de lliurament d'orles a la quarta promoció del Programa Sènior, a càrrec de Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals), apadrinats per Isabel Del Arco (professora de la Facultat de Ciències de l'Educació).

18.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Cerimònia de graduació de l'alumnat de Ciència i Salut Animal, apadrinats per Albert Vidal (responsable de porcí del grup Vall Companys).

19.30h. AULA 0.30 DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
"Les relacions de gènere i els moviments socials", a càrrec de Barbara Biglia (Universitat Rovira i Virgili)


DISSABTE 25 de maig

13.00h VIVER D'EMPRESES GARRIGUES ALTES (LA GRANADELLA)
Inauguració de les instal·lacions, a càrrec de Roberto Fernández (president del PCiTAL i rector de la UdL), Àngel Ros (vicepresident del PCiTAL) i Carlos Gibert (alcalde de La Granadella).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 27 de MAIG al 2 de JUNY  
 

DISSABTE 25 de maig

13.00h VIVER D'EMPRESES GARRIGUES ALTES (LA GRANADELLA)
Inauguració de les instal·lacions, a càrrec de Roberto Fernández (president del PCiTAL i rector de la UdL), Àngel Ros (vicepresident del PCiTAL) i Carlos Gibert (alcalde de La Granadella).


DILLUNS 27 de maig

18.30h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
RODA DE PREMSA per presentar l'Associació d'exalumnes de la UdL, amb Roberto Fernández (rector), Ramon Roca (president del Consell Social) i Josep Maria Moragues (president de l'Associació).
ACTE ANUL·LAT fins a nova data.


DIMARTS 28 de maig

08.00h HOSPITALS DE SANTA MARIA I UNIVERSITARI ARNAU DE VILANOVA
Inici de les activitats en motiu del Dia Nacional de la Nutrició, amb punts informatius on els visitants podran calcular el seu índex de massa corporal.

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Taula redona de cloenda del curs de Dret Penitenciari: La presó a debat, amb Gonzalo Quintero Olivares (catedràtic de Dret Penal de la Universitat Rovira i Virgili), Eduardo López Betancourt (catedràtic de Dret Penal de la Universitat Nacional Autònoma de Mèxic) i Raquel Castillejo Manzanares (catedràtica de Dret Processal de la Universitat de Santiago de Compostel·la). Modera Francesc Sapena (advocat i professor honorari de la UdL).

19.30h INSTITUT D'ESTUDIS ILERDENCS
Presentació del llibre L'aigua, patrimoni de la Catalunya seca. Passat i present en l'entorn de Torrebesses, d'Ignasi Aldomà (professor de la UdL).


DIMECRES 29 de maig

09.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Sessió ordinària del Claustre de la UdL.

12.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència Medfor: Interaccions entre fauna silvestre i animals domèstics, a càrrec de Christian Gortazar (investigador de l'IREC- Ciudad Real)

19.00h CAIXAFÒRUM LLEIDA

Conferència del cicle Ciutat del futur: Gràcies als insectes! Com determinades espècies milloren les nostres vides, a càrrec de Matilde Eizaguirre (professora d'Entomologia de la UdL).


DIJOUS 30 de maig

10.00h MAGICAL MEDIA (PCiTAL)
Inici de la jornada audiovisual Llums, càmera, acció!

12.00h. PLATÓ 4 DEL MAGICAL
Presentació de la primera edició del Premi UdL “Llums, Càmera, acció!” de projectes de microcurts i espots a càrrec de Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres), Àngel Ros (alcalde de Lleida) i Marta Pallarès (directora de l'Escola d'Art Municipal Leandre Cristòfol).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació del llibre Artur Mas: on són els meus diners?, a càrrec de Marta Sibina i Albano Dante (col•lectiu Cafè amb Llet)

21.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Obra teatral: The Shakespearean Museum: a love collection, a càrrec d'estudiantat del grau d'Estudis Anglesos dirigits per Núria Casado (professora de la UdL).

21.00h CLAUSTRE DE LES HEURES DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Vesprada musical amb l'UniCorn i la Coral Shalom.


DIVENDRES 31 de maig

09.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: L'altra cara del conflicte, a càrrec d'Helena Agramunt (experta en resolució de conflictes i processos de coach), dins el cicle mensual Divendres de lideratge.

16.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Conferència de cloenda de les Aules de la Gent Gran de Lleida, a càrrec d'Àngel Ros (alcalde).

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Acte acadèmic de lliurament de les orles de la 1a promoció del Grau en Nutrició Humana i Dietètica, apadrinada per Pilar Cervera i Ral (professora jubilada de la Universitat de Barcelona i presidenta Honorària de l'Associació Espanyola de Dietistes-Nutricionistes-AEDN).


DISSABTE 1 de juny

12.00h PAVELLÓ POLIESPORTIU D'INEFC (COMPLEX DE LA CAPARRELLA)
Acte de lliurament de les orles als titulats de la 28a promoció d'INEFC-Lleida i la 1a promoció del Grau en Ciències de l'Activitat Física i de l'Esport.

19.00h PLAÇA SANT FRANCESC DE LLEIDA
Concert Open Air, a càrrec d'Uni
Corn.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 3 al 9 de JUNY  
 

DILLUNS 3 de juny

18.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Lliurament dels premis de la fase local de l'Olimpíada de Física i les proves Cangur de Matemàtiques, a càrrec de Neus Vila (vicerectora d'Estudiantat).


DIMARTS 4 de juny

10.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici de la II Jornada de portes obertes. Dia dels Sèniors de la UdL, amb la presentació dels estudis.

13.30h TEATRE JULIETA AGUSTÍ (ANTIC CONVENT DE SANTA TERESA)
Xerrada amb l'actor Jordi Banacolocha (intèrpret de sèries com Ventdelplà, El cor de la ciutat o Isabel). 

16.45h SALA D'ACTES D'INFRAESTRUCTURES DE LA GENERALITAT (TÀRREGA)
Cloenda de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran de Tàrrega, amb Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals i Projecció Universitària de la UdL).


DIMECRES 5 de juny

11.00h AULA 2.1.03. EDIFICI 2 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferències: Determination of theresholds for capsaicin and oil based solutions i Matrix effects on extractability of xanthophylls lutein and zeaxanthin in egg yolk, a càrrec de Désirée Schneider i Severin Thierau (Universitat de Ciències Aplicades Hochschule Fulda, Alemanya).


DIJOUS 6 de juny

10.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Inauguració de la 10a Jornada tècnica sobre mobilitat i urbanisme a les ciutats intermèdies, amb Ricard Font (secretari de Territori i Mobilitat).

09.30h SALA D'ACTES DE L'HOSPITAL UNIVERSITARI ARNAU DE VILANOVA
Inauguració de la XIX Jornada de Prevenció de Riscos Laborals en l'Àmbit Sanitari Risc Biològic II.

11.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del seminari Noves tecnologies tèrmiques d'ús en el món alimentari, amb Pièrre Picouet (IRTA-Monells).

17.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Inici de la Jornada de debat El model d'universitat pública i de qualitat que ens cal, amb la conferència: La universitat avui, discursos i perspectives, a càrrec de Montserrat Galcerán (catedràtica de Filosofia de la Universitat Complutense de Madrid).


DIVENDRES 7 de juny

09.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici de la 6a Jornada ETSEA-Empresa: Agricultura de precisió, amb Narciso Pastor (director de l'Escola).

19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)

Lliurament dels Premis ASPID 2013 a la normalització social de les persones amb discapacitat, amb Neus Munté (consellera de Benestar Social i Família), Joan Biscarri (vicerector de la UdL), Joan Reñé (president de la Diputació de Lleida) i Àngel Ros (alcalde).

19.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Xerrada: Els silencis en el cruising i la transsexualitat, a càrrec de José Antonio Langarita, Caterina Canyelles i Jordi Mas (membres de LIRACGS).

19.30h SALA DE GRAUS DE L'ESCOLA POLITÈCNICA (CAPPONT)
Conferència: Els paradigmes cosmològics: passat, present i futur, a càrrec de Gonzalo Vilella (astrofísic).


DISSABTE 8 de juny

11.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació del llibre Et presento el jutge Garzón, amb Sònia Bagudanch (autoria) i Jordi Vilaseca (jove detingut sota la llei antiterrorista).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 8 al 16 de JUNY  
 

DISSABTE 8 de juny

11.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació del llibre Et presento el jutge Garzón, amb Sònia Bagudanch (autora) i Jordi Vilaseca (jove detingut sota la llei antiterrorista).

12.00h AULA 3.01 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Conferència: Experiències d'un ex-condemnat a mort als EEUU, amb Ray Krone (supervivent nord-americà del corredor de la mort) i Cheryl Naill (activista de l'Associació Witness to innocence).


DIMARTS 11 de juny

09.00h TOTS ELS CAMPUS
Inici de les proves d'accés a la Universitat.

18.00h
SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici del Fòrum de debat per l'#ocupació juvenil, organitzat per la Joventut Socialista de Catalunya.

18.00h AUDITORI MUNICIPAL DE CERVERA
Cloenda de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran Canceller Dou de Cervera, amb concert a càrrec d'alumnes del Conservatori municipal. 
 


DIMECRES 12 de juny


09.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Inici de la jornada La planificació estratègica territorial a Catalunya: experiències i reptes, amb Roberto Fernández (rector), Antoni Piñol (director de projectes estratègics territorials de GlobaLleida) i Joan Ganau (director Càtedra Repsol de Competitivitat i Desenvolupament Regional de la UdL). 

17.30h CONSELL COMARCAL DE LA NOGUERA
Cloenda de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran de Balaguer, amb Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals i Projecció Universitària de la UdL).


DIJOUS 13 de juny

11.00h AJUNTAMENT D'ALMACELLES
Signatura del conveni marc de col·laboració entre la UdL i l'Ajuntament d'Almacelles, amb Roberto Fernández (rector) i Josep Ibarz (alcalde).
ACTE AJORNAT


19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Presentació de l'anuari Media.cat 2013, a càrrec de Roger Palà (coordinador de l'anuari).


DIVENDRES 14 de juny

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la 1a Jornada FESALUT de les Terres de Lleida, amb Joan Biscarri
(vicerector d'Activitats Culturals i Projecció Universitària de la UdL).

19.00h SALA D'ACTES DE L'EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)

Acte acadèmic de lliurament de les orles als llicenciats de la 19a promoció de Ciència i Tecnologia dels Aliments, apadrinats per Albert Ibarz (professor de la UdL).


DIUMENGE 16 de juny

11.00h FORTALESA DELS ESTINCLELLS (VERDÚ)
Inici de la Fira de tallers com a cloenda de les activitats dutes a terme al
Camp d'Experimentació de la Protohistòria durant el curs 2012-2013, a càrrec de l'alumnat de la ZER de Guimerà, Ciutadilla, Verdú i Vilagrassa. Els nens i nenes mostraran experiències com la identificació de materials arqueobiològics, la fabricació de ceràmica o la mòlta de gra.
ATENCIÓ ALS MITJANS a les 11.30h: Natàlia Alonso (professora de la UdL), Ramon Cardona (IES Manuel de Pedrolo) i Victòria Castells (cap d'estudis de la ZER GuiCiVerVi).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 17 al 23 de JUNY  
 

DILLUNS 17 de juny

12.00h SALA DE JUNTES DE L'ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR  (CAMPUS DE CAPPONT)
Presentació del Fons d'emprenedors Fundació Repsol.

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Xerrada-col•loqui: El procés constituent de Catalunya, a càrrec d'Arcadi Oliveres (economista i impulsor del manifest, juntament amb Teresa Forcades).


DIMARTS 18 de juny

10.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici del 6è Campus per la Pau, amb la conferència El rol dels moviments socials per la democràcia real: de les primaveres àrabs al 15 M, a càrrec de Carlos Taibo (professor de Ciència Política i de l'Administració de la Universitat Autònoma de Madrid).


DIMECRES 19 de juny


16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del seminari Chemical Safety (Seguretat Química), amb Cristina Vega (sotsdirectora de Relacions Internacionals de l'ETSEA).

18.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència de cloenda del Màster en Llengües Aplicades: Cap a on podem anar: situació sociolingüística actual i perspectives davant d'un canvi d'estatus polític de Catalunya, a càrrec de Xavier Vila (director de l'Observatori Centre Universitari de Sociolingüística i Comunicació de la Universitat de Barcelona).

18.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Presentació del llibre Campus per la pau. Els efectes de les guerres sobre el desenvolupament dels països pobres, a càrrec de Rafeal Allepuz (autor, president de Justícia i Pau Lleida, i professor de la UdL) i Albert Roca (director de l'Oficina de Desenvolupament i Cooperació de la UdL).

18.30h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)

Presentació del llibre L'Escola Tècnica Superior d'Enginyeria Agrària de Lleida 1972-2012. Un valor al servei de la societat, a càrrec de Josep Rofes (exdegà del Col·legi d'Enginyers Agrònoms de Catalunya i exalumne de l'ETSEA) i homenatge als directors de l'ETSEA durant els seus 40 anys d'història.


DIJOUS 20 de juny

10.00h DESPATX DEL RECTOR (2on PIS RECTORAT)
Signatura del conveni de col·laboració entre la UdL i l'Institut Superior de Gestió Administrativa de Catalunya (ISGAC). Firmen: Roberto Fernández (rector) i Alfonso Lluzar (president de l'ISGAC).

10.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la jornada de cloenda del Màster en Malaltia Aterotrombòtica i diagnòstic mitjançant tècniques no invasives.
11.15h-11.45h Pausa-cafè

10.15h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici del seminari Països de revolució, cop d'estat i metamorfosi: Iran i Turquia des de la perspectiva històrica, amb la conferència Estat i ciutadania: els conflictes a Turquia, a càrrec d'Özgür Günes Öztürk (investigadora del departament de Geografia i Sociologia de la UdL).  


DIVENDRES 21 de juny

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: El líder interior, a càrrec d'Alfredo Díez (coach d'alta direcció), dins el cicle mensual Divendres de lideratge.

10.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici del Seminari de Millora i Innovació docent a l'ETSEA

15.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència del Màster en Sanitat i Producció Porcina: Visió de la producció porcina mundial des dels Estats Units d'Amèrica, a càrrec de Miquel Collell (director tècnic mundial de porcí de Merck Animal Health).

17.30h SALA RICARD VIÑES. LA LLOTJA
Acte acadèmic de lliurament de les orles als titulats de les primeres promocions d'Educació Social, Educació Primària, Treball Social i Educació Social.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 24 al 30 de JUNY  
 

DIMARTS 25 de juny

10.00h AULA 1.04 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici del taller Itinera per assessorar els treballs de recerca d'alumnes de Batxillerat per part de la UdL.

10.10h AULA 1.04 DE L'ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR (CAPPONT)

Inici del 7è Taller sobre Grafs, amb experts de Bèlgica, França, Austràlia, Indonèsia i Romania.

18.00h SALA 1 DE L'AUDITORI ENRIC GRANADOS
Acte de lliurament de les orles acadèmiques de la Facultat de Lletres de la UdL, a les següents promocions: 36a d'Història, 30a de Geografia i Ordenació del Territori, 26a d'Història de l'Art, 34a d'Estudis Hispànics, 33a d'Estudis Catalans i Occitans, 26a d'Estudis Anglesos i 10a de Comunicació i Periodisme Audiovisuals. Seran apadrinats per Albert Om (periodista), que pronunciarà la lliçó: Tot après. Tot per aprendre


DIMECRES 26 de juny

09.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de la Jornada Abordatge del trastorn de conducta en els adolescents, a càrrec de Rosa Soler (degana de la Facultat de Medicina) i Josep Pifarré (director dels Serveis Territorials de Salut a Lleida).

09.30h SALA D'ACTES DEL RECTORAT
Conferència inaugural del 3r Meeting Medieval Internacional: Auctoritas, potestas: conceptos de poder en la España medieval, a càrrec d'Adeline Rucquoi (CNRS).

10.30h FACULTAT DE MEDICINA
Visita dels participants en el Passeig per les Professions de Down Lleida a les instal·lacions del centre.

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)

Inici de la Jornada Innovació Tecnològica a la Indústria Alimentària, amb Ramon Roca (president del Consell Social de la UdL).
17.40h-18.00h Descans

18.00h CENTRE CÍVIC TARRAQUET (TREMP)
Cloenda de curs de l'Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Tremp.

19.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Presentació del llibre Usos i tradició de les literatures clàssiques a les literatures medievals (Pagès, 2013), a càrrec de Carles Miralles (catedràtic de Filologia grega de la Universitat de Barcelona) i els editors, Josep Antoni Clua (professor de Filologia grega de la UdL) i Flocel Sabaté (catedràtic d'Història Medieval de la UdL).


DIJOUS 27 de juny

12.15h. SALA DE GRAUS DE L'EPS (CAMPUS CAPPONT)
Inici del seminari Sustainable Construction: Green Roofs for Energy Savings in Buildings.

17.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Inici de la jornada del Pla de Salut de la Regió Sanitària de Lleida i l'Alt Pirineu.

18.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Acte de lliurament de les orles acadèmiques de l'Escola Politècnica Superior, a les següents promocions: 3a d'Enginyeria de l'Edificació, 6a del Màster en Enginyeria de Programari Lliure, 5a del Màster en Interacció Persona-Ordinador, 3a del Màster en Ciències Aplicades a l'Enginyeria, 1a del Màster en Enginyeria Industrial i 1a del Màster en Enginyeria Informàtica. Seran apadrinats per Joan Vallvé (degà del Col·legi d'Enginyers Industrials de Catalunya).


DIVENDRES 28 de juny

09.00h CENTRE CÍVIC TARRAQUET (TREMP)
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Els Riscos Geològics als Pirineus i la Seva Integració en l'Àmbit Humà.

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici del Congrés de la Societat Catalana d'Angiologia, Cirurgia Vascular i Endovascular.


10.30h. SALA DE GRAUS, EDIFICI 1 ETSEA
Inici dels Tallers Informatius sobre l'Horitzó 2020 amb Agustí Fonts(IRTA)

19.30h SALA RICARD VIÑES. LA LLOTJA

Acte acadèmic de lliurament de les orles acadèmiques a la primera promoció del Grau en Infermeria i la 7a del Màster en Ciències de la Infermeria, apadrinats per Montserrat Teixidor (professora i investigadora), que pronunciarà la lliçó Tenir cura: un treball d'humanització.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   De l'1 al 7 de JULIOL  
 

DILLUNS 1 de juliol

08.00h JACIMENTS ELS VILARS (ARBECA)
Inici del Curs Teoricopràctic d'Arqueologia Vilars 2013, en el marc de la 21a Universitat d'Estiu de la UdL.

09.30h EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici dels següents cursos de la Universitat d'Estiu: Màrqueting 2.0: Guia Pràctica per Aprofitar els Recursos en Xarxa per Fer Negocis (AULA 1.09), Llengua Anglesa per a la Formació de Mestres d'Educació Primària: Introducció a l'Especialitat (AULA 2.12), Fem Salut amb l'Alimentació (AULA 3.03), El Maltractament i l'Abús Sexual Infantil (AULA 3.04).

09.30h EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inici dels cursos d'idiomes de la Universitat d'Estiu: Cominciamo Bene: Italià Inicial (AULA 3.07); Sprich Deutsch!: Primers Passos en Alemany (AULA 2.11); Ia Gavariu Nimnoixka Paruski:  Introducció a la Llengua Russa-mòdul 1 (AULA 3.09);Real English for Real Life: Habilitats Orals en Situacions Reals-mòdul 1 (AULA 1.11).

16.00h EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inici dels cursos Personal Branding (AULA 3.10), Protocol Social i Habilitats Interpersonals (AULA 3.11), i Eines Gratuïtes de Google per Crear, Gestionar i Compartir Informació (AULA 1.09); dins la Universitat d'Estiu. 


DIJOUS 4 de juliol

09.00h MONESTIR DE LES AVELLANES
Inauguració de les IV Jornades d'Història del Monestir de les Avellanes. Els Monestirs i el món d'Europa medieval. Conferència Petites viles i monestirs a la Catalunya vella a l'entorn del 1300, a càrrec de Jordi Lo (Universitat de Girona).

09.30h CAIXAFÒRUM LLEIDA
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Els Museus i el Patrimoni en el Territori. L'Exposició: Projecte, Making Off, Activitats i Avaluació.

10.00h SALA DE GRAUS EDIFICI 1 DE L'ETSEA
Seminari Dissecting Post Golgi Trafficking in Plants, a càrrec de Georgia Drakakaki (Universitat of Califòrnia, Davis).


DIVENDRES 5 de juliol

16.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Taula redona del Màster en Sanitat i Producció Porcina: Factores que poden afectat la qualitat de la carn de porcí com a producte final, amb Alejandro Drieste (Pig Emprovement Company), Ramon Vendrell (CAG), Oskar Gil (Argal) i Isabel Infante (Agència de Protecció de la Salut). Modera: Margarita Arboix (catedràtica de Farmacologia de la Universitat Autònoma de Barcelona).


DISSABTE 6 de juliol

10.00h PLATÓ 4. MAGICAL MEDIA (TURÓ DE GARDENY)
Inici de la 3a Trobada LleidaDrone de vehicles aeris autocontrolats.
12.30h PÀRQUING DEL MAGICAL. Vols demostratius

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 8 al 14 de JULIOL  
 

DILLUNS 8 de juliol

09.00h AULA 1.11 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Fotografia d'Autor, impartit per José Manuel Navia (fotògraf documentalista).

09.30h AUDITORI DE CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAMPUS DE CAPPONT)
Inauguració de la 9a Conferència Europea d'Agricultura de Precisió, amb Àstrid Ballesta (vicerectora de Relacions Internacionals de la UdL).

09.30h EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inici del curs Excel per a la Gestió Econòmica i Financera de l'Empresa (AULA 1.08) i Creativitat: l'Eina dels Innovadors (AULA 3.04) dins la Universitat d'Estiu .

18.00h LABORATORI TIC. EDIFICI TIC/CPD (PCiTAL. TURÓ DE GARDENY)
Presentació del laboratori TIC i el grup Google Developers Lleida, a càrrec de Roberto Fernández (president del PCiTAL i rector de la UdL).


DIMECRES 10 de juliol

09.30h SEU DEL CONSELL COMARCAL DE LA NOGUERA (BALAGUER)
Inici de la 18a Trobada científica Comtat d'Urgell: Formes de convivència a la Baixa Edat Mitjana. A 600 anys de la fi del Comtat d'Urgell, amb Flocel Sabaté (catedràtic d'Història Medieval de la UdL).

19.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Presentació a la societat de l'Associació Antics Alumnes de la UdL, a càrrec de Roberto Fernández (rector), Ramon Roca (president del Consell Social) i Josep Maria Moragues (president d'Alumni UdL).


DIJOUS 11 de juliol

11.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici de la Jornada Com abordar l'impacte de les dejeccions ramaderes, amb Narciso Pastor (director de l'ETSEA), Miquel Molins (director general d'Agricultura de la Generalitat) i Luis Miguel Albarrán (director general d'Alimentació i Foment Agroalimentació del Govern d'Aragó).

16.00h CENTRE CÍVIC TARRAQUET (TREMP)

Inici del curs de la Universitat d'Estiu Hidroelèctriques i Patrimoni.

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte de lliurament de les orles de la 1a promoció del Grau de Ciències Biomèdiques, apadrinada per Joan Ribera (coordinador de Biomedicina i exdegà de la Facultat de Medicina de la UdL).


DIVENDRES 12 de juliol

17.00h CENTRE D'OBSERVACIÓ DE L'UNIVERS (ÀGER)
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Un Cop d'Ull a l'Univers.

17.00h SALA DE JUNTES, FACULTAT DE DRET I ECONOMIA.
Cloenda del Màster en Direcció i Lideratge.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 15 al 21 de JULIOL  
 

DIMARTS 16 de juliol

09.30h INS JOAN BRUDIEU (LA SEU D'URGELL)
Inici dels cursos de la Universitat d'Estiu de la UdL: Emoció i Espectacle: La Fascinació de l'Òpera Barroca; Tasta la Muntanya. Experiències de Dinamització del Territori (el Baridà); Biomassa, Ús i Incendis Forestals.


16.00h INS JOAN BRUDIEU (LA SEU D'URGELL)
Inici del curs Apicultura de Muntanya, dins de la Universitat d'Estiu.


DIJOUS 18 de juliol


13.30h PRIMER PIS DE L'EDIFICI AB D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Lliurament de premis de la cinquena exposició col·lectiva del Departament de Producció Vegetal i Ciència Vegetal: PVCFPLASMA.


DIVENDRES 19 de juliol

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Conferència: Reinventar-nos personalment i professionalment, a càrrec de Manuel Miguel Hernández (expert en coaching).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 22 al 28 de JULIOL  
 

DILLUNS 22 de juliol

09.00h CENTRE TECNOLÒGIC FORESTAL (SOLSONA)
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Creació i Gestió d'Empreses. Aprèn a Crear la Teva Pròpia Empresa.

09.00h INS JOAN BRUDIEU (LA SEU D'URGELL)
Inici del curs d'estiu Introducció a un Patrimoni Poc Valorat: Les Fortaleses Modernes Catalanes.

09.30h INS JOAN BRUDIEU (LA SEU D'URGELL)
Inici dels cursos d'estiu De la Idea a la Pantalla: l'Elaboració d'un Curtmetratge i Educació Emocional.

10.00h CENTRE D'INTERPRETACIÓ ERMENGOL PIRÓ (ALCOLETGE)
Inici del curs de la Universitat d'Estiu Història de la Maçoneria Espanyola. República, Guerra i Franquisme.


DIMARTS 23 de juliol

12.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT
Presentació del Pla Estratègic de la UdL 2013-2016 als diputats lleidatans, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL) i Ferran Badia (vicerector de Planificació, Innovació i Empresa).
ATENCIÓ: ACTE ANUL·LAT!!


DIJOUS 25 de juliol

11.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Lliurament de premis del 1r Concurs d'Idees sostenibles de la UdL (als autors dels projectes Socialització del material didàctic de la copisteria universitària i Horts comunitaris en els jardins de la UdL) i presentació de la segona convocatòria, a càrrec de Jesús Avilla (vicerector de Campus). 

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Lliurament dels títols del Màster en Hisenda Local i Autonòmica.

18.00h SALA DE JUNTES DE L'EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Presentació d'Enginyeria sense Fronteres i projecció del documental Flow: for love of water.

20.00h CENTRE CULTURAL LES MONGES (LA SEU D'URGELL)

Cloenda de la Universitat d'estiu de la UdL amb la conferència: L'espai de la llengua escrita, a càrrec de Joan Francesc Mira (escriptor, antropòleg i sociòleg).

  dataAGENDA   Del 9 al 15 de SETEMBRE  
 

DILLUNS 9 de setembre

12.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
Reunió del Consell Rector del Campus Iberus.
ELS MITJANS GRÀFICS PODRAN PRENDRE IMATGES DE 12.00h A 12.05h. POSTERIORMENT ENVIAREM NOTA DE PREMSA.


DIMARTS 10 de setembre

10.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAMPUS DE CAPPONT)
Inauguració de la primera Trobada de formació en alternança / Escola Rural, a càrrec de Maria Pau Cornadó (degana de la Facultat) i Miquel Àngel Cullerés (director dels serveis territorials d'Ensenyament a Lleida).


DIJOUS 12 de setembre


09.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de les jornades d'acollida al nou estudiantat d'Infermeria, amb Joan Blanco (degà).

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Benvinguda al nou alumnat de la Facultat de Ciències de l'Educació, a càrrec de Maria Pau Cornadó (degana).

09.15h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Acte de benvinguda al nou estudiantat de la Facultat de Lletres amb la conferència: Té sentit l'estudi de les humanitats el segle XXI?, a càrrec d'Eulàlia Vintró (catedràtica de Filologia de la Universitat de Barcelona).

09.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de l'acollida a l'alumnat de nou ingrés de la Facultat de Medicina, amb la benvinguda de l'equip deganal.

09.30h SALA D'ACTES.EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Benvinguda institucional al nou estudiantat de l'Escola Tècnica Superior d'Enginyeria Agrària.

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)

Acte de benvinguda al nou alumnat de Dret i Administració i Direcció d'Empreses, a càrrec de Maria José Puyalto (degana de la Facultat).

11.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Benvinguda al nou estudiantat de l'Escola Politècnica Superior, a càrrec de Francesc Giné (director de l'EPS).

16.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Acte de benvinguda al nou alumnat de Turisme, a càrrec de Maria José Puyalto (degana de la Facultat de Dret i Economia).


DIVENDRES 13 de setembre

17.00h SALA D'ACTES EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA
Lliurament de les orles acadèmiques als titulats de la 1a promoció de Biotecnologia, apadrinats per Regina Revilla (presidenta de l'Associació Espanyola de Bioempreses-ASEBIO).

Print Enrere Puja

 
  dataAGENDA   Del 16 al 20 de SETEMBRE  
 

DILLUNS 16 de setembre

TOT EL DIA. VESTÍBUL DEL RECTORAT
Exposició Entre camins per Birmània, que es podrà veure fins al 4 d’octubre.

19.30h. VESTÍBUL DE L’EDFICI POLIVALENT (CAMPUS CAPPONT)
Inauguració de l’exposició d’astrofotografia: A través de l’Univers, a càrrec de Josep Mallol (president de la Societat Astronòmica de Lleida i Joan Biscarri (vicerector d’Activitats culturals i projecció universitària).

20.00h. CLAUSTRE DE LA PENSATIVA DEL RECTORAT
Inici dels assajos de la colla castellera de la UdL Los Marracos.

DIMARTS 17 de setembre

09.30h SALA D’ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D’ETSEA (CAMPUS D’AGRÒNOMS)
Inici de la jornada Anàlisi d’estratègies de lluita en la protecció dels cultius contra les pedregades, amb Narciso Pastor (director de l’ETSEA de la UdL) i Miquel Molins (director general d’Agricultura i Ramaderia de la Generalitat).
11.30h-12.00h Pausa-cafè


DIMECRES 18 de setembre

10.00h SALA DE GRAUS, EDIFICI 1 DE L’ETSEA
Inici de la Jornada sobre Avances en el conocimiento de la biologia de la conservación del quebrantahuesos (Gypaetus barbatus) en España
11.45-12-15 Pausa-cafè

16.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES
Sessió d'acollida al nou alumnat del Programa Sènior.

18.00h SALA D’ACTES (RECTORAT)
Inauguració oficial del curs 2013-2014 a la UdL, amb la conferència: El mosaic de la nostra tradició cultural, a càrrec de Josep Vallverdú (escriptor). Amb la presència de Roberto Fernández (rector), Ramon Roca (president del Consell Social) i Antoni Castellà (secretari d'Universitats i Recerca de la Generalitat de Catalunya).


DIJOUS 19 de setembre

12.00h PATRONAT JOSEP LLADONOSA (ALGUAIRE)
Conferència inaugural del VIII Congrés sobre sistemes agraris, organització social i poder local: Pagesia, indústria i món rural, a càrrec Joan Carles Alayo (Càtedra UNESCO de Tècnica i Cultura de la Universitat Politècnica de Catalunya): La indústria elèctrica i el mon rural: tecnologia, història i patrimoni.

12.00h PARC CIENTÍFIC I AGROALIMENTARI (TURÓ DE GARDENY)
Inauguració de l’ampliació del Centre d’excel·lència en tecnologies de la informació.

12.00h SALA DE GRAUS DE L'EPS
Inici del seminari Actualidad en la investigación de biodigestores de bajo costo en Bolivia, amb Jaime Martí

19.30h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)
Presentació de Google Developers Group Lleida a l’alumnat de l’Escola Politècnica Superior.

19.30h TEATRE DE L’ESCORXADOR/CAFÈ DEL TEATRE
Inici de la Festa del voluntariat lingüístic de la UdL amb la representació de l'obra My Lleida. Tot seguit, actuacions de la colla castellera de Los Marracos de la UdL i del grup Tremendos.


DIVENDRES 20 de setembre

09.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència inaugural del cicle Divendres de lideratge: Com decideixen els clients? El consumidor actual: tendències i oportunitats, a càrrec de Xavier Roca (professor associat de la UdL).

10.00h. SALA D’ACTES, EDIFICI PRINCIPAL ETSEA
Presentació de les edicions 2013-2014 dels màsters en incendis forestals: ciència i gestió integral (MàsterFOC) i European Forestry.

10.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L’EDUCACIÓ
Inici de la Jornada amb motiu de la presentació de l’Estudi de la situació de les persones amb trastorn mental sever al territori de Lleida 2012 amb representants de la UdL, dels departaments de Benestar Social i Família, Salut, Empresa i Ocupació i de Salut Mental Catalunya-Terres de Lleida.
11.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L’EDUCACIÓ.
Presentació de l’Estudi a càrrec dels responsables de l’estudi: Xavier Pelegrí (professor de la UdL) i Gemma Fleta (tècnica de Salut Mental Catalunya-Terres de Lleida).

13.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA
Presentació pública del Centre Agrotecnio, a càrrec Josep Maria Pelegrí (conseller d’Agricultura), Roberto Fernández (rector) i Paul Christou (director d’Agrotecnio).
12.30h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT. RODA DE PREMSA amb el rector, el conseller i el director d'Agrotecnio.

17.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Cloenda i lliurament de diplomes del Curs d’especialista en procediment concursal, a càrrec de José María Ribelles (magistrat de la secció 15ena de la Audiència Provincial de Barcelona) que pronunciarà la conferència: La calificación del concurso: la responsabilidad de los administradores concursales.

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ
Conferència d'Antoni Bolinches (psicòleg i sexòleg):  Intel·ligència emocional i relació de parella.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 23 al 29 de SETEMBRE  
 

DILLUNS 23 de setembre

20.00h AULA 3.03 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Sessió informativa per a l'estudiantat de l'Espai de Teatre de la UdL amb Emili Baldellou (director).


DIMARTS 24 de setembre

17.30h PARC CIENTÍFIC I AGROALIMENTARI (TURÓ DE GARDENY)
Inauguració del Fruitcentre, amb Josep Maria Pelegrí (conseller d'Agricultura), Roberto Fernández (rector de la UdL i vicepresident del Parc) i Àngel Ros (alcalde i president del PCiTAL).

21.00h SALA 2 TEATRE DE L'ESCORXADOR
Representació de Risas & destrucción, a càrrec del Grup de Teatre de la Universitat Pública de Navarra.


DIMECRES 25 de setembre

18.00h CENTRE CÍVIC TARRAQUET (TREMP)
Conferència inaugural de curs a l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran de Tremp: Pedres i pedruscalls, a càrrec de Joan Rossell (geòleg).


DIJOUS 26 de setembre

12.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ
Xerrada: Les comunitats d'aprenentatge a Lleida. Opcions pel voluntariat educatiu, a càrrec de Mercè Sorribes (Escola Pardinyes) i Josep Ma. Torrelles (Escola Joan XXIII).


DIVENDRES 27 de setembre

09.30h SALA MÀRIUS TORRES. AJUNTAMENT D'ARBECA
Inauguració de la reunió internacional Molins i mòlta al Mediterrani occidental durant l'Edat del ferro, organitzada pel Grup d'Investigació Prehistòrica de la UdL.

18.00h IRB LLEIDA / UNITAT DOCENT DE L'HOSPITAL UNIVERSITARI ARNAU DE VILANOVA
Inici de la Nit de la Recerca a Lleida, amb dos recorreguts.


DISSABTE 28 de setembre


11.00h SALÓ VEYRAT (FIRA DE LLEIDA)
Inici de la jornada sobre Agro-recerca, amb Narciso Pastor (director de l'ETSEA).

Print Enrere Puja

 
  dataAGENDA   De l'1 al 6 d'OCTUBRE  
 

DIMARTS 1 d'octubre

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA PLANTA -1. EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Exposició dels treballs presentats al Premi de Fotografia 2013 Dones Rurals, que es podrà veure fins el dia 31.

09.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici de la Jornada de Bioemprenedoria.


16.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Inauguració del curs 2013-2014 de l'Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Lleida i comarca, amb la conferència: Formació i gent gran, a càrrec de Joan Cal (director executiu del Grup Segre).

16.45h SALA D'ACTES D'INFRAESTRUCTURES DE LA GENERALITAT, AVDA. ONDARA 3 (TÀRREGA)
Conferència inaugural del curs 2013-2014 de l'Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Tàrrega: Universitat i societat, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL).

17.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inauguració de les Jornades Euromediterrànies, a càrrec d' Antoni Blanc (catedràtic de Dret Internacional Públic de la UdL). Conferència: La Unió Europea i el Mediterrani a la cruïlla, a càrrec d'Enrique Barón (expresident del Parlament Europeu).


DIMECRES 2 d'octubre

10.50h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inauguració del 50è Congrés Científic d'Avicultura, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL). 

12.00h INEFC (COMPLEX DE LA CAPARRELLA)
Acte d'inauguració del curs acadèmic 2013-2014 al centre amb la conferència: La vida en contínua formació, a càrrec d'Isidre Esteve (president de la Fundació Isidre Esteve).


DIJOUS 3 d'octubre

09.30h SALA D'ACTES DEL PCiTAL. EDIFICI CeDiCo. PARC DE GARDENY
Inici de la Jornada AgroSmart. Iniciativa AgroSmart a la Universitat de Lleida.

11.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Acte de reconeixement als esportistes de la Universitat de Lleida, a càrrec de Roberto Fernández (rector).

16.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la 3a Jornada de Voluntariat Social: Com vivim els valors, amb Jordi Baiget (educador social en medi obert).

16.30h PAVELLÓ DE L'OLI (LES BORGES BLANQUES)
Conferència d'inauguració del curs 2013-2014 de l'Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Les Borges Blanques: El corralito, les preferents i el carnestoltes financer, a càrrec de Ramon Morell (professor de la UdL).


DIVENDRES 4 d'octubre

09.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de la 11a Jornada d'immunitzacions amb la xerrada Brots immunoprevenibles a Lleida, a càrrec de Pere Godoy (professor de la UdL).

16.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inauguració de curs del Programa Sènior, amb Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals de la UdL).

17.00h
SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Assemblea del Consell de l'Estudiantat de la UdL.

18.30h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inauguració oficial del curs 2013-2014 a l'Escola, amb Narciso Pastor (director de l'ETSEA). Conferència: Pedagogia, internacionalització i ensenyament universitari, a càrrec de María Navarro (professora de la Universitat de Geòrgia, Estats Units).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 7 al 13 d'OCTUBRE  
 

DISSABTE 5 d'octubre

11.00h FORTALESA DELS VILARS (ARBECA)
Inici de les visites guiades en motiu del 13è Cap de Setmana Ibèric, a càrrec de membres del Grup d'Investigació Prehistòrica de la UdL.


DIUMENGE 6 d'octubre

11.00h FORTALESA DELS VILARS (ARBECA)
Representació de la reconstrucció històrica Els celtibers i la guerra, a càrrec de l'associació cultural Tierraquemada, dins del 13è Cap de Setmana Ibèric.
13.15h Segona representació

12.00h FORTALESA DELS VILARS (ARBECA)
Demostracions de tir amb armes de l'època ibèrica (com la catapulta tipus scorpio), a càrrec de Rubén Sánchez (director del parc temàtic d'armes de setge i defensa de fortificacions Trebuchet Park), dins del 13è Cap de Setmana Ibèric.


DILLUNS 7 d'octubre


12.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència: Forests of the World. Challenges for the XXI Century: Climate Change and Global Economy, a càrrec de Carles Gracia (professor de la UAB- CREAF).

17.00h CENTRE CULTURAL DE MOLLERUSSA
Conferència inaugural de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran Guiu Clara: Viena, una ciutat per a la música, a càrrec de Màrius Bernadó (professor de la UdL).

18.00h AULA 2.15 DE LA FACULTAT DE LLETRES (EDIFICI DEL RECTORAT)

Inici del taller de joies reutilitzades, organitzat per la comissió de Medi Ambient de la UdL.


DIMARTS 8 d'octubre

16.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de les 28es Jornades de Bioètica, a càrrec de Rosa Soler (degana de la Facultat de Medicina de la UdL), Josep Pifarré (director territorial de Salut a Lleida) i Núria Terribas (directora de l'Institut Borja de bioètica).

20.00h SALA D'EXPOSICIONS DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)
Inauguració de l'exposició fotogràfica Cuerpos fugaces, de Sonia Villegas, que es podrà visitar fins el 25 d'octubre.


DIJOUS 10 d'octubre

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inici de les Jornades per a l'Emprenedoria i el Creixement Empresarial, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL), Joan Reñé (president de la Diputació) i Joan H. Simó (president de la Cambra de Comerç de Lleida).

12.30h SERVEI D'INFORMACIÓ I ATENCIÓ UNIVERSITÀRIA - CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Cessió de bicicletes a l'estudiantat, a càrrec de Jesús Avilla (vicerector de Campus).

20.00h SALA DE PLENS DE L'AJUNTAMENT DE GUISSONA
Conferència inaugural de curs de l'Aula d'Extensió Cultural de la Segarra: Independència i crisi, a càrrec d'Arcadi Oliveres (economista). 


DIVENDRES 11 d'octubre

20.00h SALA DE GRAUS DE L'ESCOLA POLITÈCNICA SUPERIOR (CAPPONT)
Conferència: Fotografia Nocturna i Time-Lapses, a càrrec d'Enrique Herrero (astrofotògraf).
 

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 14 al 20 d'OCTUBRE  
 

DILLUNS 14 d'octubre

13.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Seminari per presentar la recerca de personal predoctoral i postdoctoral del departament de Tecnologia d'Aliments: Ús de bacteriòfags com agents de control biològic contra bacteris patògens (Marcia Sousa) i Toxines en la foscor: com els gens regulen la producció de microtoxines en funció de la llum (Ana Crespo).

17.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)

Lliçó d'inauguració del curs 2013-2014 de la Facultat de Dret i Economia, a càrrec de Miguel Ángel Gimeno (president del Tribunal Superior de Justícia de Catalunya).

18.30h SALA PRAT DE LA RIBA DE L'INSTITUT D'ESTUDIS CATALANS (BARCELONA)
Presentació d'Espriu digital. El patrimoni literari de Salvador Espriu al Corpus Literari Digital, amb Ferran Mascarell (conseller de Cultura), Joandomènec Ros (president de l'IEC) i Joan Ramon Veny (director de la Càtedra Màrius Torres de la UdL).

19.00 i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Alice in den Städten / Alicia en las ciudades (Wim Wenders, República Federal d’Alemanya, 1974, 16 mm, 110’, B/N, VOSE), dins la Filmoteca Terres de Lleida Cine-Ull.


DIMARTS 15 d'octubre

09.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
Signatura d'un conveni de col·laboració entre la UdL, la Fundació UdL i la Universitat Austral de Xile. Firmen Roberto Fernández (rector de la UdL) i Víctor Cubillos (rector de la Universitat Austral).

09.30h AULA 1.04 DE LA FACULTAT D'INFERMERIA (CAMPUS DE CIÈNCIES DE LA SALUT)
Inauguració del Màster de Recerca en Salut, a càrrec de Neus Vila (vicerectora d'Estudiantat) i Luisa Guitard (coordinadora del Màster).

11.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Conferència: Dynamic speciation in natural waters, a càrrec de Raewyn M. Town (professora de la Universitat del Sud de Dinamarca).

16.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)

Inici de les 6es Jornades Dones i igualtat de tracte al món rural, amb Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres), Ana M Romero (directora del Centre Dolors Piera de la UdL) i M Ángeles Calero (coordinadora acadèmica del Màster en Agents d'Igualtat d'Oportunitats per a les Dones: Àmbit Rural).

18.00h AUDITORI MUNICIPAL DE CERVERA
Conferència inaugural de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran de Cervera: Anem al teatre o en fem, pels volts de 1800, a càrrec de Josep Maria Sala Valldaura (professor emèrit de la UdL).


DIMECRES 16 d'octubre

12.15h. AULA 1.02, FACULTAT D'INFERMERIA
Xerrada a càrrec de personal del Servei d'Emergències Mèdiques: Les teves mans poden salvar vides.

15.30h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inauguració de les Jornades Estatals d'Estudiants de Medicina, amb Rosa Soler (degana de la Facultat de Medicina de la UdL) i Mercè Matinero (comitè organitzador i estudiant de la UdL).

17.00h SALA DE GRAUS EDIFICI 1 DE L'ETSEA
Conferència: Alien plant invasions: Operating at the interface between science and society, a càrrec de Nicola Schöenenberger (Museu d'Història Natural de Lugano)

17.30h SALA D'ACTES DE L'AJUNTAMENT DE BALAGUER
Inauguració de curs de l'Aula d'Extensió Universitària per a la Gent Gran de Balaguer. Conferència: Introducció a la medicina tradicional xinesa, a càrrec de Marc Feliu (fisioterapeuta).


DIJOUS 17 d'octubre

15.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici del workshop de la Red de Bibliotecas Universitarias de España (REBIUN).

17.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Cessió a la Universitat de Lleida del llegat I
sard: família Terés-Illa i elsllegats Maria Montserrat Dalmases i Joan Lluís Tous, amb Maria Pau Cornadó (degana de la Facultat de Ciències de l'Educació de la UdL) i Alba Espot (directora general d'Infantil i Primària de la conselleria d'Ensenyament).

19.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)

Lliçó inaugural del curs 2013-2014 de l'IREL: El compromís amb els pobres, entranya de saviesa, a càrrec de Rafael del Río (president de la Confederació de Càritas).

20.00h CENTRE CÍVIC MESTRE VIAÑA DE SANT GUIM
Conferència inaugural del curs de l'Aula d'Extensió Cultural de la Segarra: La cara amable de Salvador Espriu, a càrrec de Pep Quintana (escriptor i periodista).


DIVENDRES 18 d'octubre

11.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
Signatura del conveni de col·laboració entre la UdL i la Fundació Catalunya La Pedrera. Firmen Roberto Fernández (rector de la UdL) i Marta Lacambra (directora de la Fundació).

12.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: L'emprenedoria col·lectiva, una aposta de futur, a càrrec de Joan Grasa Saavedra (educador social expert en cooperativisme i gestió societària).

17.00h AUDITORI CENTRE DE CULTURES (CAMPUS CAPPONT)
Inauguració del Congrés Winfocus España - Ecografía clínica en el punto de atención.

21.00h SALA 1 TEATRE DE L'ESCORXADOR
Representació de l'obra Reacciona, a càrrec del Grup Dansa contemporània UdL, dins la 22a Mostra d'Arts Escèniques Josep Fonollosa, Fono.


DISSABTE 19 d'octubre

09.00h AULA 3.01 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Inici de la Jornada EDO-UdL sobre Gestió del coneixement a les organitzacions i formació, amb Maria-Pau Cornadó (degana de la Facultat de Ciències de l'Educació) i Òscar Flores (professor i membre de l'equip de recerca EDO-UdL).

09.30h EDIFICI MULTIFUNCIONAL DE CAL FORMIGUERA (LINYOLA)
Inici de les 4es Jornades d'Estudis del Pla d'Urgell.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 21 al 25 d'OCTUBRE  
 

DILLUNS 21 d'octubre

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE L'EDIFICI DEL RECTORAT
Exposició del Solidàrium 2013: Lleida amb els reptes del Mil·lenni, que es podrà veure fins el 31 d'octubre.

17.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici del 10è curs de Medicina Tropical i Salut Internacional.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de
El amigo americano (Wim Wenders, 1977), de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 22 d'octubre

11.45h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Presentació del llibre Galeno. Patologías y su tratamiento terapéutico y farmacológico según susdos obras (Editorial Fonoll), de Manuel Cerezo (professor jubilat de la UdL); a càrrec de l'autor, Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals), Xavier Terrado (director del departament de Filologia Clàssica, Francesa i Hispànica) i Juan Antonio López (catedràtic de la UNED).

12.00h AULA MARIA RÚBIES (1r PIS) DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
RODA DE PREMSA per presentar el llibre De riesgos y placeres. Manual para entender las drogas, de Joan Pallarés (professor de la UdL) i David Pere Martínez (psicòleg social), a càrrec dels autors i Lluís Pagès (Editorial Milenio).


DIMECRES 23 d'octubre

10.00h DESPATX DEL RECTOR
Signatura del conveni de col·laboració entre la Universitat de Lleida i els Col·legis Oficials d'Infermers i Fisioterapeutes. Firmen: Roberto Fernández (rector de la UdL), Josep Maria Camps (president del Col·legi d'Infermeres i Infermers de Lleida) i Manel Domingo (degà del Col·legi de Fisioterapeutes de Catalunya).

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA
Inauguració del X Concurs de borsa amb Jaume Puig, Maria José Puyalto i Joan Cal.

18.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Lliurament dels premis extraordinaris de llicenciatures i graus, doctorat, màsters i mencions d'excel·lència; a càrrec de Roberto Fernández (rector).

18.30h RETRANSMISSIÓ EN STREAMING
Conferència: Engaging Feedback Strategies for Online Courses a càrrec de Leigh Graves (Michigan State University), dins el Màster Oficial de Tecnologia Educativa: e-learning i gestió del coneixement.
 
19.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Concert inaugural de la 21a Temporada Musical de la UdL, a càrrec de Trio Pedrell (Christian Torres, violí; Ferran Bardolet, violoncel i Jordi Humet, piano). Interpretaran obres de Ludwig van Beethoven i Felix Mendelssohn.


DIJOUS 24 d'octubre

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la jornada Las políticas de montaña en España: una asignatura pendiente


DIVENDRES 25 d'octubre

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència del cicle Divendres de Lideratge: Enginyeria de la motivació, a càrrec de Xavier Pirla (director de Talent Institut).

12.30h SALA DE GRAUS DE LA UNITAT DOCENT DE L'ARNAU DE VILANOVA

Inauguració del curs 2013-2014 a la Facultat de Medicina a càrrec de Pere Barri (director d’Obstetrícia, Ginecologia i Reproducció de Quirón-Dexeus).

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 26 d'OCTUBRE al 3 de NOVEMBRE  
 

DISSABTE 26 d'octubre

12.00hTALLER CERÀMIC D'ENRIC OROBITG. CARRETERA DE MONTORNÉS (VERDÚ)
Posada en marxa
de la reconstrucció d'un forn de ceràmica ibèric del segle III aC i cocció de rèpliques de peces d'aquesta època, amb membres del Grup d'Investigació Prehistòrica de la UdL.


DILLUNS 28 d'octubre


19.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS DE CAPPONT)
Inauguració del Màster en Advocacia, a càrrec de Maria José Puyalto (degana de la Facultat) i
Simeó Miquel (degà del Col·legi de l'Advocacia de Lleida).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de París, Texas (Wim Wenders, 1984), de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 29 d'octubre

14.00h SALA DE JUNTES DE CIÈNCIESDE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Recital de poesia en homenatge a Joana Raspall, a càrrec d'alumnat d'Educació Infantil i d'Educació Primària.

18.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència inaugural del Màster en Llengües Aplicades: Del monolingüismo al multilingüismo como trayectoria lingüística de Catalunya, a càrrec de Mireia Trenchs (professora de la Universitat Pompeu Fabra).


DIMECRES 30 d'octubre


TOT EL DIA. SALA D'EXPOSICIONS DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Mostra de poètica visual Nosaltres els fusterians, de la Xarxa Vives d'Universitats, que es podrà visitar fins el 22 de novembre.

11.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inici de les jornades del festival Live Sessions Day: Premsa musical: peça clau en el desenvolupament present i de futur de la música, amb la taula redona: El present, suport a la música estatal.


DIJOUS 31 d'octubre

11.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Taula redona del festival Live Sessions Day: Situació estatal de la indústria musical, situació dels festivals.

12.00h SALA DE JUNTES DEL DEGANAT DE MEDICINA
Presentació del llibre La impulsividad. Aplicaciones clínicas, de Francesc Abella (professor de la UdL) i Jaume L. Celma (investigador de l'IRB), a càrrec dels autors, Rosa Soler (degana de la Facultat de Medicina) i Amèlia Guilera (directora de l'editorial).

12.00h ZONA BAIXA. FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Inauguració de l'exposició El Glossari, de RMS La Asociación, que acompanya la mostra El Gabinet d'un aficionat del Centre d'Art La Panera. 
SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT. Conferència a càrrec dels artistes  

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   Del 4 al 10 de NOVEMBRE  
 

DILLUNS 4 de novembre

TOT EL DIA. VESTÍBUL DE LA PLANTA -1 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)
Exposició fotogràfica del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans: Líbia, any zero. La mostra, de l'Institut Català Internacional per la Pau, es podrà veure fins el 30 de novembre.

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inici del 4rt Simposi de Neuropsicologia: La conducta impulsiva. Exploració, diagnosi i intervenció.

18.00h PLANTA PILOT DE L'EDIFICI 2 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici del taller de cuina vegetariana organitzat per la comissió de Medi Ambient de la UdL.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de El cielo sobre Berlín (Wim Wenders, 1987), de la Filmoteca Terres de Lleida.


DIMARTS 5 de novembre

12.00h PASSADÍS DE LA SEGONA PLANTA DE LA FACULTAT DE LLETRES
Inauguració de l'exposició 25 anys de la col·lecció Espai/Temps i homenatge a Joan Vilagrassa, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL). La mostra es podrà veure fins el proper 27 de novembre.

18.30h AULA 2.1.07 DE L'EDIFICI 2 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Inici del taller d'experiències emprenedores a l'ETSEA.


DIMECRES 6 de novembre

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la Jornada Drogues i Àmbits d'Abordatge, amb Maria José Puyalto (degana de la Facultat de Dret i Economia de la UdL) i Francesc Aran (director dels Serveis Territorials de Justícia a Lleida).

19.30h SALA D'ACTES DEL RECTORAT
Inici del Cicle Zombie: I Walked with a Zombie (J Tourneur, 1943, VOSE). Presentació a càrrec d'Albert Roca.


DIJOUS 7 de novembre

09.15h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració del 2on Congrés Rural SmartGrids. Aigua i energia, a càrrec de Jesús Avilla (vicerector de Campus de la UdL), Joan Reñé (president de la Diputació de Lleida), Sílvia Burés (degana del Col·legi d'Enginyers Agrònoms de Catalunya) i Maite Masià (directora de l'Institut Català d'Energia).

11.30h AULA 1.16 FACULTAT DE LLETRES
La Guerra Civil española y la poesía hispanoamericana, a càrrec de Paco Tovar.

16.15h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la 3a Jornada Trobades amb la Càtedra d'Empresa Familiar: Emprendre negocis dins de l'empresa, amb José Luis Gallizo (director de la Càtedra d'Empresa Familiar de la UdL), Miquel Padilla (vicepresident de la Diputació) i Gonzalo Cano (president de l'Associació Empresa Familiar de Lleida).


DIVENDRES 8 de novembre

09.15h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Inici de la Jornada Per què no puc fer-ho? de presentació dels estudis universitaris sense estereotips de gènere, amb Carles Capdevila (vicerector de Personal Acadèmic).

09.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Inici de la jornada de l'Associació Estatal d'Alumnes de Ciències Econòmiques i Empresarials.

Print Enrere Puja

  dataAGENDA   De l'11 al 17 de NOVEMBRE  
 

DILLUNS 11 de novembre

11.30h AULA 0.10A DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici del seminari Visions literàries de la Guerra Civil, amb la conferència: Unamuno i la Guerra Civil, a càrrec de Philippe Merlo (Universitat Lumière Lyon 2).

17.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAMPUS DE CAPPONT)

Inauguració de les 11es Jornades sobre la reforma de les Nacions Unides: Les Nacions Unides i la Unió Europea davant els reptes i amenaces del segle XXI, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL), Javier Garcia de Viedma (sotsdirector de Nacions Unides del Ministeri d'Afers Exteriors), Àngels Mataró (directora general de l'Associació per a les Nacions Unides a Espanya) i Antoni Blanc (director del Centre d'Excel·lència Jean Monnet de la UdL).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de ¡Tan lejos, tan cerca! (Wim Wenders, 1993), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.


DIMARTS 12 de novembre

08.00h AULA 1.01 DE LA FACULTAT D'INFERMERIA
Conferència: El sistema sanitari brasiler, a càrrec de Lucilei Dias (professora de la Universitat de Sao Paulo).

09.00h AULA 2.07b DE LA UNITAT DOCENT DE L'HOSPITAL UNIVERSITARI ARNAU DE VILANOVA
Inici del curs Métodos y análisis estadístico para datos obtenidos mediante tecnologías de ‘NEXT GENERATION SEQUENCING’.

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans amb la projecció de La Salut, el negoci de la vida (Frederic Pahisa, 2013). Conferència a càrrec de Josep Cabayol (membre de Solidaritat i Comunicació-SICOM).


DIMECRES 13 de novembre

09.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Inauguració del Congrés Internacional Identitats Condicionades, a càrrec de Joan Biscarri (vicerector d'Activitats Culturals) i Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres).

09.00h LA LLOTJA
Inauguració de la 17a Trobada Internacional de Recerca en Cures, amb Roberto Fernández (rector de la UdL).
09.30h Conferència inaugural: La vacuna del virus del papil·loma humà, a càrrec de Teresa Forcades (metge). ANUL·LADA

12.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Conferència del cicle Catalunya dins la Guerra de Successió: La complexitat política peninsular: canvi dinàstic i crisi social,  a càrrec de María Victoria López-Cordón (Catedràtica d'Història Moderna de la Universitat Complutense de Madrid).

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Concert de la 21a Temporada Musical de la UdL, a càrrec de Quartet Gerhard (Lluís Castan, violí; Judit Bardolet, violí; Miquel Jordà, viola i Jesús Miralles, violoncel). Interpretaran peces de Juan Crisóstomo Arriaga i Ludwig van Beethoven.

19.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Projecció de La noche de los muertos vivientes (George A. Romero, 1968), dins del cicle zombie del cineclub de la UdL Cine-Ull.


DIJOUS 14 de novembre

12.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Xerrada del Cicle de conferències d'emprenedoria en el marc del projecte Educaemprèn: L'emprenedoria a l'Educació Infantil i Primària. Exemple de l'escola rural, a càrrec de Pep Borràs (director de la ZER Eral - Alfés, Alcanó, Sarroca, Sunyer i Torrebesses).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Projecció de En boca de todas (Mansa Ballena, 2010), dins del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans. Conferència a càrrec de Montserrat Cervera (membre del Centre d'Anàlisi i Programes Sanitaris i de la Campanya pel Dret a l'avortament).


DIVENDRES 15 de novembre

09.00h ESPAI 1.03 DE L'EDIFICI 2 D'ETSEA
Inici de la 18a Setmana de la Ciència amb el taller Com avaluar com canvia una mida quan una altra ho fa?

09.00h SALA DE JUNTES 2a PLANTA FACULTAT DE LLETRES
Conferència de Philippe Merlo: La identitat de Jesucrist, en el Congrés Internacional Identitats Condicionades.

09.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Inauguració de la Jornada Els reptes de les eleccions al Parlament Europeu 2014, a càrrec de Miquel Pueyo (director de la Càtedra de Periodisme i Comunicació).
10.00h Taula redona amb els periodistes Lluís Foix, Andreu Missé i Lluís Caelles.

17.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de les 10es Jornades Maria Rúbies de Recerca i Innovació Educatives: Com parlar de la mort als infants i adolescents, a càrrec de Maria-Pau Cornadó (degana de Ciències de l'Educació), Miquel Àngel Cullerés (director dels Serveis Territorials d'Ensenyament a Lleida) i Jesús Castillo (regidor d'Educació).


18.00h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Acte de lliurament de la 10a edició dels Premis a treballs de recerca d'estudiants de batxillerat i cicles formatius de grau superior, a càrrec de Roberto Fernández (rector de la UdL) i Ramon Roca (president del Consell Social). 

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Inauguració del primer Cicle de xerrades de ciència i medicina amb una conferència sobre la diabetis, a càrrec de Ramon Gomis (director de l'Institut d'investigacions Biomèdiques August Pi i Sunyer). Presenta Joan Comella (director del Vall d'Hebron Institut de Recerca).

19.00h SALA DE GRAUS DE L'ESCOLA POLITÈCNICA (CAPPONT)
Xerrada: Voyager 1 i 2: Un testament de la humanitat, a càrrec de Josep Mallol (president de la Societat Astronòmica de Lleida).

Print Enrere Puja

 
  dataAGENDA   Del 18 al 24 de NOVEMBRE  
 

DILLUNS 18 de novembre

09.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Inauguració del 1r Congrés Internacional d'Història de la Pintura d'Època Moderna: de Miquel Àngel a Goya, amb Roberto Fernández (rector de la UdL).
10.00h Conferència: Miquel Àngel i la Capella Sixtina, a càrrec de Gianluigi Colalucci (director de la restauració i responsable dels laboratoris dels museus vaticans).

09.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Seminari de presentació de la recerca realitzada pel personal predoctoral i postdoctoral del departament de Tecnologia d'Aliments: Micobiota y mohos productores de ocratoxina A de dos zona agroclimáticas de España, a càrrec d'Esther Garcia, i Tractaments descontaminants superficials en productes alimentaris d'origen vegetal, a càrrec de Robert Marsellés.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Lisboa Story  (Wim Wenders, 1994), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.


DIMARTS 19 de novembre

10.15h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Conferència del
1r Congrés Internacional d'Història de la Pintura d'Època Moderna: La materialitat plàstica d'El Greco, a càrrec de Carmen Garrido (directora emèrita del Gabinet de Documentació Tècnica del Museu del Prado). 

12.00h AULA 1.12 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAMPUS DE CAPPONT)

Inici del taller de la 18a Setmana de la Ciència a la UdL: La investigación del genoma humano.

18.00h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència del Cicle de ciència i medicina: Noves tècniques en producció alimentària, a càrrec de Jaume Lloveras (professor de l'ETSEA de la UdL).
19.00h Conferència: Els bacteris del cos humà, a càrrec de Francisco Guarner (Grup de fisiologia i fisiopatologia digestiva del Vall d'Hebron Institut de Recerca).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Projecció de Tropa de élite (José Padilha, 2007), dins del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans. Conferència a càrrec de Chema García (coordinador del grup de forces de seguretat d’Amnistia Internacional).


DIMECRES 20 de novembre

09.15h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la Conferència Internacional de Transferència lingüística i cultural: llengua, ensenyament i traducció

18.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)

Inauguració de l'Institut de Llengües de la UdL, amb Roberto Fernández (rector) i Marta Giné (directora de l'Institut).
Conferència: Els diferents rostres de l'escriptura: correcció, traducció, multilingüisme, a càrrec de Laura Borràs (directora de la Institució de les Lletres Catalanes).

18.00h SALA MARIA RÚBIES. FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Conferència: Stirring the fires of creativity: connecting art and science (Removent els focs de la creativitat: connectant art i ciència), a càrrec de Diane Ullman (catedràtica d'entomologia de la Universitat Califòrnia Davis).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència del Cicle de ciència i medicina: L'Alzheimer, a càrrec de Mercè Boada (responsable de l'Àrea de Malalties Neurodegeneratives de l’hospital Vall d’Hebron).


DIJOUS 21 de novembre

10.00h AULA 0.37 DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici del Taller d'Estadística: com analitzem les dades. No t'ho creguis tot, dins la 18a Setmana de la Ciència a la UdL.

10.00h SALA DE GRAUS DE L'ESCOLA POLITÈCNICA (CAPPONT)
Inici del taller de la 18a Setmana de la Ciència: La investigació en robòtica a la Universitat de Lleida.

17.00h PLAÇA VÍCTOR SIURANA
Celebració de la Diada d'Hivern dels Marracos de la UdL, amb les colles castelleres Ganàpies (UAB), Arreplegats (UB) i Passarells (Tecnocampus
Mataró-Maresme).

17.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Acte institucional d'homenatge al personal que compleix 25 anys de servei a la UdL i lliurament de les distincions de la Universitat de Lleida, a càrrec de Roberto Fernández (rector).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Projecció de Cooperatives de treball a Mondragón  (Jordi Vilardell, 2012), dins del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans. Conferència a càrrec d’Albert Recio (professor de la Universitat Autònoma de Barcelona).


DIVENDRES 22 de novembre

09.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de la 1a Jornada de Rehabilitació Psicosocial Intensiva, amb Josep Ramos (director de planificació i coordinació assistencial de Sant Joan de Déu).
10.30h-11.00h Pausa-cafè

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència del Cicle de ciència i medicina: Les infeccions per VIH, a càrrec de Joan Fibla (professor de la Facultat de Medicina de la UdL i president de l’Associació antisida de Lleida).


DISSABTE 23 de novembre

09.00h AULA 1.12 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Sessió del projecte Nous abordatges per a l'aprenentatge escolar: Visió, lectura i escriptura.

09.15h ESCOLES DE MENÀRGUENS
Presentació del llibre El sucre en la història. Alimentació, quotidianitat i economia, a càrrec de Joan Busqueta (degà de la Facultat de Lletres de la UdL), dins de les 3es Jornades d'Història del Sucre.


 AGENDA del 25 de NOVEMBRE a l'1 de DESEMBRE

DILLUNS 25 de novembre

DE 10.00 A 19.00h DAVANT DEL CENTRE DE CULTURES I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Campanya de l'Associació Antisida de Lleida per donar a conèixer la prova del VIH.

11.00h PLAÇA DELS FANALETS DE SANT JAUME

Acte institucional per commemorar el Dia Internacional per a l'eliminació de la violència envers les dones, amb Roberto Fernández (rector de la UdL).

17.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Presentació del Pla Estratègic de R+I+T Agroalimentària 2013-2020, a càrrec de Josep Maria Pelegrí (conseller d'Agricultura) i Roberto Fernández (rector de la UdL).   

19.30h SALA MONTSUAR DE L'INSTITUT D'ESTUDIS ILERDENCS

Presentació del llibre Del casino a casa. El cost social de la crisi financera, de Ramon Morell (ex professor de la UdL).
 
18.00h SALA D'ACTES DE LA FUNDACIÓ CATALANA PER LA RECERCA (BARCELONA)
Conferència del Cicle de ciència i medicina: Nutrició i longevitat, a càrrec de Reinald Pamplona (professor de la Facultat de Medicina de la UdL).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de El final de la violència (Wim Wenders, 1997), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Jornada Experiències de lluita a les aules, amb Maria Antònia Font (membre de l'assemblea de Docents de ses Illes Balears-STEI), Esteve Romero (USTEC-STEs) i Jordi Soldevila (historiador).


DIMARTS 26 de novembre

09.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Inici de la Jornada d'investigació apícola, amb Àstrid Ballesta (vicerectora de Relacions Internacionals de la UdL). 

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)
Inici del 2on Memorial Hortènsia Alonso. Joves i violència masclista. Percepció i realitat, amb Ana Romero (directora del Centre Dolors Piera de la UdL).

10.00h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inici de la jornada del Congrés d'Energia de Catalunya CoEnerCat, amb Ferran Badia (vicerector de Planificació, Innovació i Empresa de la UdL).

18.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Conferència de cloenda del Cicle de ciència i medicina: El càncer infantil, a càrrec de Josep Sánchez Toledo (Cap d'Oncologia i Hematologia Pediàtrica a l'Hospital Vall d'Hebron).

19.00h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (AGRÒNOMS)
Xerrada per presentar el projecte Boscos de muntanya, a càrrec d'Andreu Gonzàlez (enginyer de forests i ex alumne de la UdL).

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Projecció de Crisis al Congo: descobrint la veritat (The filmmakers, 2011), dins del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans. Conferència a càrrec de Josep M. Royo (investigador de l’Escola de Cultura de Pau de la Universitat Autònoma de Barcelona).


DIMECRES 27 de novembre

19.30h SALA DE JUNTES DEL 3r PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Inici del cicle Lectura de clàssics de la Facultat de Lletres amb La conveniència d'Heràclit, a càrrec de Matías López (catedràtic de Filologia Llatina de la UdL).

19.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Projecció de Amanecer de los muertos  (Zack Snyder, 2004), dins del cicle zombie del cineclub de la UdL Cine-Ull.


DIJOUS 28 de novembre

09.30h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de les 23es Jornades Jurídiques: Els reptes jurídics davant la crisi, a càrrec de Teresa Areces (secretària general de la UdL) i Alfons Conesa (director de l'Agència Catalana del Consum).

11.30h AULA 1.16 DE LA FACULTAT DE LLETRES
Conferència: Cuerpos de carne y hueso, a càrrec de Meri Torras (professora de teoria de la literatura de la UAB), dins el cicle Creación y crítica de las Letras Hispánicas.

16.00h AULA -1.02 FACULTAT DE DRET I ECONOMIA
Presentació del llibre de Ramón Morell: "Del Casino a Casa. El cost social de la crisi financera".

19.00h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Projecció de Guatemala. Rescatant la memòria (Gemma Garcia i Iolanda Parra, 2012), dins del 10è Cicle de Cinema i Drets Humans. Conferència a càrrec de David Bondia (professor de Dret Internacional Públic de la Universitat de Barcelona).

20.00h SALA D'EXPOSICIONS. PLANTA -1 DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de l'exposició fotogràfica de Ramon Borràs: Lleida: de la Postguerra als anys seixanta, que es podrà veure fins el 9 de gener de 2014.


DIVENDRES 29 de novembre

09.30h SALA DE JUNTES FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ
Conferència de Carles Gómara: Reinventar-se o morir: com redefinir models de negoci i seguir aportant valor al client.
 
16.30h AULA 3.01 DE L'EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Conferència: Futurisme, el futur del turisme,  a càrrec de José Antonio Donaire (professor de turisme a la UdG i director d'INSETUR).

Print Enrere Puja

 AGENDA del 2 al 8 de DESEMBRE

DILLUNS 2 de desembre


16.00h AULA 1.01 DE LA FACULTAT D'INFERMERIA (CAMPUS DE CIÈNCIES DE LA SALUT)
Xerrada: Gestió de residus sanitaris, a càrrec de Rosamary López Salcedo (coordinadora de control d'infeccions, seguretat clínica i qualitat de l'Hospital universitari Arnau de Vilanova).

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA
Projecció de Tierra de abundancia (Wim Wenders, 2004), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.

20.00h ARXIU HISTÒRIC DE LLEIDA
Inici de la 8a Setmana de la Prehistòria: L'alimentació a la Prehistòria, amb la conferència: Caçadors i caníbals a la Sierra de Atapuerca, a càrrec de Palmira Saladie (investigadora de l'Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social).


DIMARTS 3 de desembre

09.00h AULA 0.18S DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAMPUS DE CAPPONT)
Presentació de les eines d'accessibilitat Headmouse i VirtualKeyboard a l'alumnat de Ciències de l'Educació, a càrrec de membres de la Càtedra d'Accessibilitat a les TIC de la UdL.

13.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT - 2on PIS

Signatura del conveni de col·laboració entre la Universitat de Lleida i el Consorci GlobaLleida per a la Càtedra Santander d'Emprenedoria. Firmen Roberto Fernández (rector de la UdL) i Oriol Oró (conseller delegat de GlobaLleida).

18.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inici de la taula redona: La Unió Europea i els poders locals, amb Fidel Molina (catedràtic de Sociologia de la UdL), Francisco Díaz (director general de Serveis Jurídics de la Federació Espanyola de Municipis i Províncies) i Laura Hagemann (directora general de política regional i local de la Comissió Europea). Modera: Laura Huici (professora de Dret Internacional Públic de la Universitat de Barcelona).

20.00h ARXIU HISTÒRIC DE LLEIDA

Conferència de la 8a Setmana de la Prehistòria: L'alimentació dels primers pagesos. Solució o problema?, a càrrec de Josep Bosch (conservador del Museu de Gavà). 


DIMECRES 4 de desembre

10.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Conferència del cicle Catalunya dins la Guerra de Successió: La Guerra de Successió a Europa i el món colonial, a càrrec de Carlos Martínez Shaw (Catedràtic d'Història Moderna de la UNED i doctor honoris causa de la UdL). Presenta Roberto Fernández (rector de la UdL).
12.00h Conferència: La Guerra de Successió a la Corona d’Aragó: projectes polítics i enfrontaments socials, a càrrec de Joaquim Albareda (Catedràtic d'Història Moderna de la Universitat Pompeu Fabra).

17.00h. SALA DE GRAUS, EDIFICI 1, ETSEA
Conferència de Ricardo Labrada: Necesidad del manejo de malas hierbas en la agricultura actual y futura

18.30h SALA DE VIDEOCONFERÈNCIES DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Conferència de la Càtedra d'Emprenedoria: The six factors for success in business innovation (Sis fàctors per l'èxit en la innovació empresarial), a càrrec de Markus Metller (fundador de BrainStore i GoTomorrow).

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)

Concert de la 21a Temporada Musical de la UdL, a càrrec Quartet Havel (Stanislav Stepanek, violí; Tatevik Khachatryan, violí; Ferran Saló, viola i Zsolt Tottzer, violoncel). Interpretaran obres de Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Max Bruch.

19.30h SALA DE JUNTES DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Conferència: L'Afganistan, víctimes sense justícia, a càrrec de Sàgar Malé (membre de la Junta Directiva de l'Associació pels Drets Humans a l'Afganistan).

20.00h ARXIU HISTÒRIC DE LLEIDA
Conferència de la 8a Setmana de la Prehistòria: La cuina dels ibers: una aproximació antropològica, a càrrec de Joan Santacana (professor de la Universitat de Barcelona).


DIJOUS 5 de desembre

18.00h MUSEU DE LLEIDA
Taller de la 8a Setmana de la Prehistòria: Fem pa prehistòric! Teoria i pràctica de la panificació, a càrrec d'Ibán Tarza (forner i divulgador). ATENCIÓ: ACTE ANUL·LAT.

Print Enrere Puja


 AGENDA del 9 al 15 de DESEMBRE

DILLUNS 9 de desembre

10.00h DAVANT LA BIBLIOTECA DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)
Esmorzar solidari amb La Marató de TV3, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

14.00h CAMPUS DE CAPPONT
Llangonissada solidària amb La Marató.

14.00h PCiTAL (TURÓ DE GARDENY)
Torronada de Nadal, amb Roberto Fernández (rector de la UdL i vicepresident del Parc).

19.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Xerrada sobre l'esclerosi múltiple, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Projecció de Robèrt Lafont. Un écrivain dans le siècle (Christian Passuello, 2001), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.

20.30h CLAUSTRE DE LA PENSATIVA (RECTORAT)
Acte central de la Setmana de La Marató a la UdL, amb els 300 voluntaris de l'estudiantat.


DIMARTS 10 de desembre

10.00h DAVANT LA BIBLIOTECA DEL RECTORAT
Esmorzar solidari amb La Marató de TV3, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

10.00h SALA DE REUNIONS DEL RECTORAT (2on PIS)
Signatura del conveni de col·laboració entre la Universitat de Lleida i el Col·legi de Titulats Mercantils i Empresarials de Lleida per l'impuls al reconeixement del millor treball final de grau d'Administració i Direcció d'Empreses. Firmen:
Roberto Fernández (rector de la UdL) i Josep M. Solans (degà del Col·legi Oficial).

12.30hSALA DE REUNIONS DEL 2on PIS DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)
Trobada de Nadal de Roberto Fernández (rector de la UdL) amb la premsa.

17.30h SALA D'ACTES DEL RECTORAT
Espectacle de màgia infantil i xocolatada, a favor de La Marató.

19.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Xerrada sobre el Parkinson, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

19.00h BIBLIOTECA PÚBLICA DE LLEIDA
Presentació de l'Espai Espriu de la Càtedra Màrius Torres de la UdL, a càrrec dels professors Jordi Malé i Joan Ramon Veny. Tot seguit conferència: Salvador Espriu: el temps i l'obra d'un escriptor, a càrrec de Víctor Martínez-Gil (professor de la UAB).



DIMECRES 11 de desembre


10.00h VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE MEDICINA (CAMPUS DE CIÈNCIES DE LA SALUT)
Esmorzar solidari amb La Marató de TV3, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES  I COOPERACIÓ TRANSFRONTERERA (CAPPONT)
Inici de Jornada sobre fundacions. Sinèrgies i col·laboracions.
11.30h Inauguració de la Jornada i col•loqui amb Santiago Ballester (director general de Dret i d'Entitats Jurídiques de la Generalitat).

18.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència: Drets Humans, Justícia transicional i reparació de víctimes a Colòmbia, a càrrec de Néstor Maldonado (professor de la Universitat La Gran Colòmbia de Bogotà).

19.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Xerrada sobre Esclerosis lateral amiotròfica, dins la Setmana de la Marató a la UdL



DIJOUS 12 de desembre

10.00h CAMPUS D'AGRÒNOMS
Esmorzar solidari amb La Marató de TV3, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

10.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Inauguració de les VI Jornades Posem en joc l'educador/a. Innovació en temps de crisi, amb Maria Mercè Santmartí Miró (Directora General d’Atenció a la Infància i Adolescència).

11.30h AULA 1.16 DE LA FACULTAT DE LLETRES (RECTORAT)

Conferència del cicle Creación y crítica de las Letras Hispánicas: La poesía como denuncia: Y se llamaban Mahmud y Ayaz, a càrrec de José Manuel Lucía (Catedràtic de Filologia Romànica de la Universitat Complutense de Madrid).

12.00h SALA D'ACTES. EDIFICI PRINCIPAL D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Conferència de cloenda de la Setmana de la Ciència 2013 a la UdL: Aspectos económicos en la gestión del agua. El capítulo que nunca se termina de escribir en la política del agua en España, a càrrec d'Alberto Garrido (catedràtic de la Universitat Politècnica de Madrid i director del CEIGRAM). 

17.30h EDIFICI POLIVALENT (CAPPONT)
Activitats infantils i xocolatada, a favor de La Marató.


19.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAMPUS DE CAPPONT)
Conferència inaugural del 16è Fòrum d'Estudis sobre la Joventut: Els altres joves i els espectres de la globalització, a càrrec de Saskia Sassen (Premi Príncep d'Astúries de Ciències Socials 2013).

19.00h AULA MAGNA DE CIÈNCIES DE LA SALUT
Xerrada sobre l'Alzheimer, dins la Setmana de la Marató a la UdL.

20.30h CAMPUS D'AGRÒNOMS
Festa de tancament de la
Setmana de la Marató a la UdL.


DIVENDRES 13 de desembre

09.30h SALA D'ACTES (RECTORAT)
Sessió ordinària del Claustre de la UdL.

10.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)

Conferència inaugural de la Jornada La Protecció Jurídico-penal de la llibertat i indemnitat sexual dels menors: La protecció dels menors front als abusos i l'explotació sexual des d’una perspectiva internacional. El paper del Consell d'Europa i de la Unió Europea, a càrrec de Suzanne Ost (professora de Dret Penal de la Lancaster University, Regne Unit).

12.30h AUDITORI DEL CAIXAFORUM LLEIDA
Sessió del 16è Fòrum d’Estudis sobre la Joventut: Joventut i migracions en contextos locals. El projecte Yougang, amb Carles Feixa (catedràtic d'Antropologia Social de la UdL) i Luca Queirolo Palmas (professor de sociologia de la Universitat de Gènova).

16.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAMPUS CAPPONT)
Taula rodona: Explotació sexual de menors i pornografia infantil. Amb Ramon García (UdL), José Miguel de la Rosa Cortina (Fiscalia General de l'Estat) i Teresa Aguado (Universitat de Sevilla). Dins la jornada: La Protecció Jurídico-penal de la llibertat i indemnitat sexual dels menors.

18.30h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Presentació dels resultats de la recerca del projecte d'investigació i desenvolupament en protecció jurídico-penal de la llibertat i indemnitat sexual dels menors, dins de la jornada del mateix títol.


DISSABTE 14 de desembre

09.30h MAGICAL MEDIA. PCiTAL (TURO DE GARDENY)
Inici de la IV Trobada LleidaDrone.



DIUMENGE 15 de desembre

19.00h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Inici de la recepció de trucades de La Marató de TV3.

Print Enrere Puja

 AGENDA del 16 al 22 de DESEMBRE

DILLUNS 16 de desembre

09.30h SALA DE GRAUS. EDIFICI 1 D'ETSEA (CAMPUS D'AGRÒNOMS)
Seminari de presentació de la recerca realitzada pel personal predoctoral i postdoctoral del departament de Tecnologia d'Aliments: Formación y caracterización de nanoemulsiones conteniendo aceites esenciales con actividad antimicrobiana, a càrrec de Laura Salvia, i Metabolismo colónico de compuestos fenólicos presentes en el aceite de oliva, a càrrec de
Juana Inés Mosele.

19.00h i 22.00h CAIXAFORUM LLEIDA

Sessió d'homenatge al cineasta lleidatà Lluís Mejón Carrasco, amb la projecció d'una retrospectiva de les seues obres i el reportatge Una vida capturant el temps (Àlex Sisó, 2012), de la Filmoteca Terres de Lleida/Cine-ull.


DIMARTS 17 de desembre

10.00h CENTRE TECNOLÒGIC FORESTAL (SOLSONA)
Inici de la jornada Finançament europeu per a la innovació i la competitivitat empresarial.

12.00h VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ ( CAMPUS DE CAPPONT)

Inici del cicle Tocs de Nadal amb la lectura d'un conte, a càrrec de l'alumnat d'Educació Infantil.

14.45h AULA 0.22 UNITAT DOCENT DE LA UdL A L'HOSPITAL ARNAU
Inici de la sessió d'actualització en genòmica, amb videoconferència de Jo Vandesompele (Universitat de Ghent).

19.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Inauguració de la 1a Jornada de Comptabilitat i Finances: Perspectives comptables i financeres. El camí cap a la recuperació.


DIMECRES 18 de desembre

12.00h VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Música de Nadal, a càrrec de l'alumnat de la menció de música d'Educació Primària.

12.00h AUDITORI DEL CENTRE DE CULTURES (CAPPONT)
Lectura dramatitzada de contes de Jesús Moncada: Un racó al Cafè de la Granota, a càrrec d'Eduard Muntada i Sandra Pujol.


DIJOUS 19 de desembre

12.00h VESTÍBUL DE LA FACULTAT DE CIÈNCIES DE L'EDUCACIÓ (CAPPONT)
Coreografia de Nadal, a càrrec de l'alumnat de la menció d'educació física d'Educació Primària.

17.30h SALÓ VÍCTOR SIURANA (RECTORAT)
Inici del taller multilingüe de Nadales, amb cançons en català, castellà, anglès, francès, italià i alemany, a càrrec de Robert Faltus (director de l'Unicorn de la UdL). 


DIVENDRES 20 de desembre

09.00h SALA DE JUNTES DE LA FACULTAT DE DRET I ECONOMIA (CAPPONT)
Conferència del cicle Divendres de Lideratge: Valors d'empresa, a càrrec de Vicente Javaloyes (exjugador professional d'handbol i empresari).
  • Imprimir
  • Tornar enrera
  • Pujar a dalt
Darrera modificació: 30/04/2015

Oficina de Premsa

Edifici del Rectorat
Pl. de Víctor Siurana, 1
E-25003 Lleida
Tel. 973 702 124 / 973 702 192
premsa@acm.udl.cat
www.udl.cat/serveis/oficina.html

Universitat de Lleida

  • RSS UdL
  • Facebook UdL
  • Twitter UdL
  • YouTube UdL
  • Flickr UdL
  • Google+ UdL